32 njerëz humbën jetën në punë në 2022, kush rrezikon më shumë?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

28 prilli është Dita Botërore e Sigurisë dhe Shëndetit në punë.

Sipas statistikave çdo vit në Bashkimin Europian, më shumë se 5500 njerëz humbin jetën e tyre si pasojë e aksidenteve në vendin e punës.

Çdo vit, më shumë se 2 milionë gra dhe burra vdesin si rezultat i aksidenteve dhe sëmundjeve të lidhura me vendin e punës. Më shumë njerëz vdesin në vendin e punës krahasuar me ata të vrarë në luftëra.

- Advertisement -

STATISTIKA PËR SHQIPËRINË 2022

Sipas të dhënave të Inspektoratit të Punës në vitin 2022, kanë humbur jetën në vendin e punës 32 punonjës, nga 184 aksidente që janë regjistruar në total gjatë vitit të kaluar. Mos garantimi i sigurisë në vendin e punës, është një problem i pazgjidhur prej dekadash, pasi shumica e punonjësve në sektor problematik të ekonomisë, si ndërtimi, miniera apo industria përpunuese, nuk punojnë me kontrata të rregullta.

Sipas Inspektoratit të Punës, këto janë edhe 3 nga sektorët që kanë numrin më të madh të fataliteteve.

Puna në ndërtim rezulton më pak e sigurta dhe që ka marrë më shumë jetë punonjësish. Sipas raportit, teksa punonin në ndërtim humbën jetën 10 punonjës vjet, nga 6 fatkeqësi që u regjistruan në 2021.

Më pas është sektori i minierave dhe i industrisë përpunuese me nga 5 vdekje gjatë vitit të kaluar, përsëri në rritje krahasuar me vitin 2021. Më pas kemi një humbje jete në sektorin e energjisë, gazit dhe ujit, dhe 11 viktimat e tjera janë në sektorë të tjerë të ekonomisë të paspecifikuar në raportin e inspektoratit.

A KA NDËSHKIME PËR AKSIDENTET NË PUNË?

Nëse në vitin 2021, Inspektorati i Punës, 40% e masave ndëshkuese ishin “Pezullim” për shkelje flagrante të marrëdhënieve të punës dhe sigurisë në punë, në vitin 2022 kjo masë është vendosur vetëm për 8% të subjekteve të ndëshkuara. Janë vetëm 12 kompani të ndëshkuara me pezullim të aktivitetit, edhe pse numri i fataliteteve është 32. Ndërsa janë dhënë 95 paralajmërime e janë vënë 48 gjoba me një vlerë prej 10.570 milionë lekë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Pse pranoi ekzekutori të vriste Liridonën?” Gashi: Ai njihte familjen e saj

Avokati Tomë Gashi tha në një intervistë për Euronews Albania se dyshon se e vërteta për vrasjen e Liridonës, nuk do të dalë kurrë. Ai...

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

TË FUNDIT

“Pse pranoi ekzekutori të vriste Liridonën?” Gashi: Ai njihte familjen e saj

Avokati Tomë Gashi tha në një intervistë për Euronews Albania se dyshon se e vërteta për vrasjen e Liridonës, nuk do të dalë kurrë. Ai...

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×