English

Rusia sulmon natën Ukrainën, shënohen 8 viktima

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sulmet ruse gjatë natës dhe të mërkurën vranë të paktën tetë civilë në Ukrainë, ndërsa zyrtarë të lartë ushtarakë ukrainas thanë se trupat e tyre kishin bërë njëfarë përparimi në kundërofensivën në pjesën jugore të vendit.

- Advertisement -

Gjatë fjalimit të përnatshëm, Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se ishin vrarë pesë civilë nga një sulm me raketa mbi një ndërtesë banimi në qytetin juglindor Zaporizhzhia. Tre persona të tjerë u vranë në sulme të tjera.

Pallati në Zaporizhzhia pësoi dëmtime serioze ndërmjet katit të tretë dhe të pestë, tha presidenti ukrainas. Një foto e postuar nga zoti Zelenskiy në rrjetin Telegram tregonte ndërtesën me një vrimë të hapur në mes, hyrjen e saj të shkatërruar dhe dritaret e thyera.

Në Obukhivka, pranë qytetit Dnipro, banorët thanë se një shpërthim i fortë theu xhamat e dritareve dhe rrëzoi njerëzit përdhe. Zyrtarët thanë se rreth 20 shtëpi u dëmtuan.

Gjenerali Oleksandr Tarnavskyi, përgjegjës për operacionet e Ukrainës në jug, tha se forcat ukrainase po vazhdonin përparimet e planifikuara drejt Detit Azov.

Trupat nga Tavria, “po vazhdojnë ofensivën e tyre. Ata kanë pasur sukses të pjesshëm në jug në Robotyne”, shkroi zoti Tarnavskyi në rrjetin Telegram. Trupat ukrainase po përpiqen gjithashtu të rimarrin territore në rajonet lindore.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë dha pak detaje për operacionet e trupave të saj, por tha se një depo e pajisjeve të aviacionit ukrainas ishte shkatërruar në rajonin qendror Dnipropetrovsk.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?