68 mld asete ruse janë ngrirë nga BE, shumica në Belgjikë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bashkimi Evropian ka ngrirë një total prej 68 miliardë eurosh të aseteve ruse, shumica e të cilave janë në Belgjikë, sipas një dokumenti të brendshëm të Komisionit Evropian të parë nga Politico. Nga një total prej 68 milionë eurosh fonde të ngrira ruse, Belgjika zë 50 miliardë, e ndjekur nga Luksemburgu me 5.5 miliardë euro.

Kur Belgjikës dhe Luksemburgut i bashkohen Italia, Gjermania, Irlanda, Austria dhe Franca, të gjitha ato përbëjnë më shumë se 90 për qind të aseteve të ngrira të qytetarëve rusë në BE.

Megjithatë, Brukseli nuk e di se sa rezerva valutore kombëtare ruse janë të ngrira në Union, sipas kësaj media. Në dokumentin e brendshëm të Komisionit thuhet një shifër e përafërt prej 33.8 miliardë eurosh, por shtohet se “kjo aktualisht është duke u vlerësuar, ndaj nuk jepet shifra e saktë”.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...

TË FUNDIT

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...

Rrezikojnë përditë jetën! Banorët në unazën jugore të Elbasanit ngrihen në protestë

Unaza jugore e Elbasani që është njëkohësisht segmenti kyç që bën kalimin në drejtim të juglindjes së Shqipërisë është bllokuar nga banorë të zonës. Bllokimi...

Shpërndante kokainë në Tiranë, arrestohet Erald Shullazi

Policia e Tiranës ka arrestuar një të ri në kuadër të operacionit të koduar “Collaboration”, pasi ky i fundit akuzohet se shpërndante kokainë në...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×