69 aksidente në një muaj, 24,6% u shkaktuan nga shoferët e rinj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rrugët e Shqipërisë janë përgjakur nga 69 aksidente rrugore të ndodhura vetëm përgjatë muajit prill.

Për pasojë 94 persona janë dëmtuar e një pjesë e tyre kanë humbur jetën.

Sipas raportit të institutit të statistikave, shkak i aksidenteve në 87% është sjellja e drejtuesit të mjetit.

- Advertisement -

Shoferët e rinj vijojnë të zënë peshën më të madhe të aksidenteve. Sipas të dhënave grup-mosha 18-24 vjeç përbëjnë  24,6 %  të rasteve që kanë shkaktuar një aksident rrugor.

Kryeqyteti qëndron në krye të listës për numrin më të lartë të aksidenteve. Ekspertët kanë nxjerr në pah se shumica e aksidenteve ndodhin në fundjavë dhe kryesisht në orët e mesditës.

Sipas raportit të Instat, në 4 muajt e parë të vitit janë regjistruar 332 aksidente rrugore në të cilin janë përfshirë 454 persona.

Ekspertët kanë nxjerrë në pah se numri i aksidenteve rrugore në periudhën janar-prill është ulur me 11,9 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022.

Ndërkohë, aksidentet rrugore si pasojë e sjelljes së këmbësorit për periudhën katërmujore janë rritur me 20%.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×