English

7 të vdekur nga sulmet ruse në Kherson, mes tyre një foshnje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtatë persona kanë humbur jetën, si pasojë e sulmeve ruse në rajonin e Khersonit, në jug të Ukrainës, njoftuan autoritetet vendase. Mes viktimave, ishte edhe një foshnje tre javëshe.

- Advertisement -

Sulmet në fshatin Shiroka Balka shuan një familje të tërë, prindërit, dy fëmijët, 12 vjeç dhe foshnjen, si dhe një banor tjetër. Dy burra u vranë në fshatin tjetër Stanislav, ku mbeti e plagosur edhe një grua.

Guvernatori i rajonit të Kherosnit, Oleksandr Prokudin tha sot se tre persona kishin mbetur të plagosur si pasojë e një tjetër sulmi që Rusia kishte kryer të shtunën.

Zyrtarët ushtarakë ukrainas thanë të shtunën në mbrëmje se forcat e Kievit kishin bërë përparim në jug, duke pretenduar njëfarë suksesi pranë një fshati kyç në rajonin jugor të Zaporizhzhias dhe duke marrë nën kontroll territore të tjera të papërcaktuara.

Në Rusi, zyrtarët lokalë njoftuan të dielën se sistemet e mbrojtjes ajrore rrëzuan tre dronë mbi rajonin Belgorod dhe një mbi rajonin fqinj Kursk, që të dy kufizohen me Ukrainën.

Ndërkohë në njoftimin e saj të përditshëm lidhur me agresionin rus ndaj Ukrainës, ministria britanike e Mbrojtjes tha se grupi mercenar Wagner ka luajtur një rol kyç në sulmin ushtarak të Rusisë, por ekziston një “shans real” që Kremlini të mos i sigurojë më fonde.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×