77 vjet më parë rreth 90,000 njerëz vdiqën nga bombardimet e SHBA në Tokio

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Natën e 9 marsit të 1945, SHBA bombardoi kryeqytetin japonez Tokio duke vrarë rreth 90,000 njerëz, shumica civilë.

Qyteti u shkatërrua, e përveç viktimave, rreth një milion njerëz mbeten të pastrehë.

Bombardimi ajror në Tokio ishte intensifikim i sulmeve ajrore të SHBA në Japoni, të cilat filluan në qershor të 1944.

- Advertisement -

Mbi 50% e industrisë së Tokios ishte e shpërndarë në lagje rezidenciale dhe tregtare përreth Tokios; duke bërë që bombardimet të përgjysmojnë të gjithë prodhimin e qytetit.

Në gusht të të njëjtit vit, Amerika lëshoi bomba atomike në Hiroshima dhe Nagasaki të Japonisë, duke lënë rreth 140,000 të vdekur në Hiroshima dhe rreth 70,000 të vdekur në Nagasaki (gjatë shpërthimit dhe prej pasojave).

Një muaj më vonë do të vinte edhe fundi i Luftës së Dytë Botërore, me dorëzimin e perandorit të Japonisë Hirohito.

Japonia po ndiqte një politikë imperialiste duke dashur të zgjerohej në territor. Ajo pushtoi Kinën në 1937 dhe planet ishin që të shtrinte kontrollin në të gjithë Azinë.

Më 1941 Japonia ndërmori një sërë sulmesh ndaj disa vendeve, duke përfshirë edhe Pearl Harbor e Hawai në SHBA, gjë që çoi në përfshirjen e SHBA në Luftën e Dytë Botërore.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...

Psikologia këshillon prindërit: Të jeni vigjilentë kur fëmijët rrinë me fqinjët

Psikologia Eskena Qirici tha për “Good Moorning Albanians”, se prindërit duhet të jenë më vigjilentë kur i lënë fqinjët e tyre t’u përkëdhelin fëmijët...

TË FUNDIT

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...

Psikologia këshillon prindërit: Të jeni vigjilentë kur fëmijët rrinë me fqinjët

Psikologia Eskena Qirici tha për “Good Moorning Albanians”, se prindërit duhet të jenë më vigjilentë kur i lënë fqinjët e tyre t’u përkëdhelin fëmijët...

Kurti bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Britanisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sonte zhvilloi një bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly. Biseda ishte e...

Akuzat për qumështin pluhur, Krifca-opozitës: Nisma mbron prodhimin vendas

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca bëri dje të ditur se gjatë vitit 2022 në vend u prodhua 1 milion tonë qumësht,...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×