English

A janë dakord qytetarët se kryeministri s’mban përgjegjësi për shkelësit e ligjit?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SPAK-u dhe puna e tij në përgjithësi, apo në raste të çështjeve konkrete, kanë qenë dhe janë kryefjala e liderëve të politikës në vend. Jo rrallë herë, krerët më të lartë të dy kampeve politike kanë mbajtur qëndrime dhe deklarata për vetë SPAK-un dhe çështje apo përgjegjësi konkrete politike.

- Advertisement -

Nisur nga efekti që këto deklarata mund të kenë pasur tek qytetarët, Barometri, i ka pyetur ata nëse janë dakord apo besojnë disa prej tyre, ato përbëjnë qëndrimet më të spikatura të politikës për SPAK-un.

Barometri i është referuar deklaratave dhe qëndrimeve konkrete të dy aktorëve kryesorë në vend, kryeministrit Edi Rama dhe ish-kryeministrit Sali Berisha.

Barometri në Euronws Albania ka pyetur qytetarët së sa dakord janë për deklaratat e kryeministrit Edi Rama ndaj konceptit të përgjegjësisë personale kur shkelet ligji.

Për shprehjen:“Kryeministri nuk mban përgjegjësi për ata që shkelin ligjin, por për mënyrën se si reagon ndaj shkelësve”, 49.3% e të anketuarve nuk janë dakord.

Ndërsa 31.4% e të anketuarve janë dakord me këtë shprehje të kryeministrit.

17.4% e qytetarëve janë neutral ndaj dakordësisë ose jo të kësaj deklarate ndërkohë që vetëm 1.8% e të anketuarve nuk kanë dhënë një përgjigje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×