A ka lidhje tensioni i gjakut me atë të syrit? Mjekja okuliste sqaron pacientët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekja okuliste, Klajda Bardhi thotë se tensioni i syri dhe tensioni i gjakut janë të ndryshme dhe nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Bardhi u shpreh se pacientët me hipertension arterial janë më të predispozuar për të pasur tension gjaku.

“Nuk është e njëjta gjë. Tensioni i syrit është ndryshe nga tensioni i gjakut. Nuk ka lidhje, vlera është e ulët. Shpeshherë pyesin edhe gjatë vizitës. Normalisht, tensioni i syrit nuk ka lidhje me tensionin e gjakut. Por ata që janë me hipertension arterial janë pacientë me faktor rreziku”, theksoi ajo.

- Advertisement -

Glaukoma (tensioni i syrit) konsiderohet si një sëmundje e rëndë e syrit, e cila karakterizohet me dëmtimin e nervit optik dhe ngushtimin e pamjes vizive. Tensioni i lartë i syrit është një nga shenjat e glaukomës.

Një person mesatarisht ka një shans 2.3% për të zhvilluar glaukoma, të afërmit e shkallës së parë (F.D.R.s) të pacientëve të prekur përballen me një rrezik në rritje deri në 10 herë më shumë. Si rezultat, edukimi i F.D.R-ve për rëndësinë e zbulimit të glaukomës, i cili përfshin një vlerësim të nervit optik, mund të ndihmojë në parandalimin e shumë rasteve të reja.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rikthehet frika e hasmërive mes fiseve në Rrëshen, si u qëllua nipi i Kastriot Reçit

Policia ka arrestuar njërin prej autorëve të ngjarjes së mbrëmjes së të dielës në Rrëshen, ku u qëllua me armë automjeti me të cilin...

Sulmohet me raketa ruse një kopsht e një shkollë në Ukrainë

Një sulm me raketa ruse dëmtoi një kopsht fëmijësh dhe një shkollë në qytetin Kramatorsk në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore mbrëmjen e  të...

Pamjet e aksidentit të frikshëm bëhen virale, mjeti fluturon në ajër në autostradë

Një aksident i frikshëm automobilistik ka ndodhur pak ditë më parë në një autostradë në SHBA. Pamjet e aksidentit janë bërë virale në rrjet për shkak...

TË FUNDIT

Rikthehet frika e hasmërive mes fiseve në Rrëshen, si u qëllua nipi i Kastriot Reçit

Policia ka arrestuar njërin prej autorëve të ngjarjes së mbrëmjes së të dielës në Rrëshen, ku u qëllua me armë automjeti me të cilin...

Sulmohet me raketa ruse një kopsht e një shkollë në Ukrainë

Një sulm me raketa ruse dëmtoi një kopsht fëmijësh dhe një shkollë në qytetin Kramatorsk në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore mbrëmjen e  të...

Pamjet e aksidentit të frikshëm bëhen virale, mjeti fluturon në ajër në autostradë

Një aksident i frikshëm automobilistik ka ndodhur pak ditë më parë në një autostradë në SHBA. Pamjet e aksidentit janë bërë virale në rrjet për shkak...

“100 mijë euro për çdo informacion”, policia zbardh dinamikën e sulmit në TCH

Policia ka zbardhur dinamikën e sulmit ndaj televizionit Top Channel ku mbeti i vrarë roja i sigurisë Pal Kola, 61 vjeç. Për çdo informacion nga...

Kapen me 10 kg heroinë në taksi, arrestohen dy vëllezërit shqiptarë në Greqi

Dy vëllezër shqiptarë, 29 dhe 34 vjeç janë arrestuar nga policia greke me akuzën për trafik droge. Arrestimi u bë gjatë një operacioni të Prokurorisë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×