English

AFP: Franca nuk do t’i shesë avionë luftarakë Serbisë, pret konfirmime

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kontrata mes Serbisë dhe Francës për blerjen e avionëve luftarakë mund të mos nënshkruhet. Agjencia AFP thotë se kompania që prodhon avionë ‘Dassault Aviation’ po refuzon të diskutojë për një shitje të mundshme të avionëve në Serbi.

- Advertisement -

Sipas medias franceze, kompania do të marrë konfirmimin e qeverisë për zhvillimet politike në Serbi, para se të nënshkruajë kontratën.

Pak ditë më parë, presidenti serb Aleksandër Vuçiç deklaroi se do të blinde 12 avionë të markës, “Rafale”, të cilët cilësohen si avionët më të mirë luftarakë francezë. Blerja e tyre mund të kushtojë mbi 3 miliardë euro.

Ndërkohë në Serbi kjo blerje u cilësua si afrim me NATO-në dhe kritikët aleancës e cilësuan vendim të gabuar.

Serbia ka blerë gjatë viteve të fundit një numër të konsiderueshëm armatimesh nga Rusia, Kina dhe Irani. Kjo aleancë e Serbisë me vendet jo miqësore me NATO-n ka rritur pikëpyetjet brenda BE për mbështetjen që po i jepet Serbisë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?