Aksidentet me monopatinë, ortopedi: Raste me dëmtime të ndryshme, më shumë të rinj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qarkullimi me një monopatinë, shpesh mund të bëhet shkak për aksident. Në spitalin e traumës përgjatë një muaji paraqiten me dhjetëra raste, ku drejtuesit e monopatinave, janë përfshirë në aksidente me automjete por edhe janë vetë rrëzuar.

“Kemi raste dhe moshat më të prekura, janë  moshat e reja se ato i përdorin më shumë”- tha Ilir Hasmuca, kirurg ortoped tek spitali i Traumës.

Mjekët Ortoped, thonë se traumat e shkaktuara nga rrëzimi me një monopatinë janë të ndryshme.

- Advertisement -

“Mund të bësh dëmtime nga të mëdha, të dëmtosh kokën, hematoma cerebrale, qafën , frakturë, dëmton barkun, gjithë organet në varësi të rrëzimit në momentin ku përplasësh , dëmtimet vijnë nga minimale deri tek të rrezikshme për jetën”- shtoi ai.

Ata i cilësojnë të pasigurta monopatinat dhe sugjerojnë shtim të masave mbrojtëse.

“Një liçensë përdorimi, një mënyrë si duhet përdorë, ca rregulla ca duhet të përdorin këta njerëz, kokoren, gjunjëset, brrylset duhen ca element sigurie mbi atë mjet”- tha mjeku.

Një tjetër element që çojnë në aksident, jo vetëm drejtuesit e monopatinave, por edhe të biçikletave apo këmbësorët është mungesa e vëmendjes në rrugë.

“Numri i aksidenteve është në shifra alarmante, bëj thirrje të jenë të kujdesshëm, si japin makinës, motorit , edhe këmbësorët të jenë vesh e sy te rruga, pa telefon pa kufje, sepse ndonjëherë dikush të sinjalizon ti se dëgjon dhe risku rritet”- shtoi kirurgu Hasmuca.

Sipas të dhënave zyrtare vetëm në dy muajt e parë të 2023 janë në vend janë regjistruar 172 aksidente rrugore.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

TË FUNDIT

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

Tentoi t’u kalonte kufirin grek 4 emigrantëve, kapet 38-vjeçari nga Banglandeshi

Një 38-vjeçar nga Banglandeshi, banues në Kamzë është arrestuar pasi u kap nga policia e Gjirokastrës ndërsa tentoi t’u kalonte kufirin me Greqinë 4...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×