English

Aksidentet rrugore në rritje| 3 muajt e parë të 2024, 43,3% më shumë se në 2023

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aksidentet rrugore vijojnë të përgjakin rrugët e vendit. Nga viti në vit numri  i tyre vjen në rritje.

- Advertisement -

Sipas të dhënave të publikuar nga INSTAT, në 3 muajt e parë të vitit 2024 janë regjistruar 337 aksidente rrugorë, nga 263 që kanë ndodhur për të njëtën peirudhë të vitit 2023, duke shënuar kështu një rritje me 43,3% të aksidenteve vetëm për këtë tre mujor.

107 aksidente me 147 persona të lënduar, disa me pasojë vdekjen, kanë ndodhur vetëm në muajin mars.

Ekspertët e statistikave bëjnë me dije se përgjatë tremujorit të parë të 2024, vdekshmëria në aksidente rrugore është 9 për 100 aksidente, ndërsa në të njëjtën periudhë të një viti më parë ishte 17,5 për 100 aksidente rrugore.

Drejtuesit e mjetit janë shkaktarë të aksidentit në 87,9 % të rasteve, sa i takon grupmoshës, shumica janë 25-34 vjeç.

Aksidente kanë ndodhur në të gjitha rrugët e Shqipërisë, duke përjashtuar qarkun e Dibrës, i cili është i vetmi që përgjatë marsit nuk ka ndodhur asnjë aksident, ndërsa kryson Tirana dhe Lezha me numrin më të lartë të aksidenteve.

Ajo çfarë ekspertët kanë nxjerr në pah është se mesdita është periudha në të cilën janë regjistruar shumica e aksidenteve.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?