Aktivistja: Mos e hani gjelin e detit, ai ka shpirt

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Influencuesja dhe aktivistja Luisa Mell nuk ka qenë indiferente ndaj konsumit të gjelit të detit në këto darka fundviti, ku ka kërkuar “mëshirë për të gjitha kafshët”. Në rrjetet sociale kërkoi respekt dhe “një darkë vegane”.

Me festat e fundvitit, në të gjithë botën rritet konsumi i mishrave si gjeli i detit. Diçka që nuk kënaq shumë njerëz që vendosin të mos hanë mish.

Nëpërmjet rrjeteve të saj sociale, prezantuesja dhe aktivistja Luisa Mell, 44 vjeçe, ka shpërndarë një video ku kritikon konsumimin e gjelit të detit në darkat e Krishtlindjeve, duke e cilësuar këtë veprim si “mungesë dhembshurie”.

- Advertisement -

Publikimi i Mell filloi duke dhënë një shifër specifike për konsumin e gjelit të detit: “8 milionë gjela ngordhën në Brazil për të festuar këtë datë.”

Ajo vazhdoi: “A e dini se çfarë do të thotë Krishtlindje? Lindja. Ne festojmë jetën e Krishtit. Por fatkeqësisht ne e festojmë me ngordhjen e kafshëve”, ka shkruar ajo në një postim në Instagram.

Në këtë mënyrë, Mell shkroi se kafshët vuajnë nga keqtrajtimi para se të shesin mishin: “Kërkesa ime për këtë Krishtlindje është që dashuria dhe dhembshuria t’u jepet të gjitha llojeve të kafshëve, të cilat ndjejnë, vuajnë, duan”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kundërofensiva ukrainase e fokusuar në Bakhmut. Putin: Deri më tani kanë dështuar

Trupat ukrainase kanë kaluar në kundërofensivë në Bakhmut, në perëndim të Donjeckut dhe në jug të Zaporizhias. Instituti për Studimet e Luftës deklaroi se njësitë...

Zbardhet padia ndaj Trump, valë akuzash për përvetësimin e dokumenteve

Donald Trump përballet me 37 akuza lidhur me posedimin e qindra dokumenteve sekrete pasi la Shtëpinë e Bardhë. Në Shtetet e Bashkuara është zbuluar një...

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

TË FUNDIT

Kundërofensiva ukrainase e fokusuar në Bakhmut. Putin: Deri më tani kanë dështuar

Trupat ukrainase kanë kaluar në kundërofensivë në Bakhmut, në perëndim të Donjeckut dhe në jug të Zaporizhias. Instituti për Studimet e Luftës deklaroi se njësitë...

Zbardhet padia ndaj Trump, valë akuzash për përvetësimin e dokumenteve

Donald Trump përballet me 37 akuza lidhur me posedimin e qindra dokumenteve sekrete pasi la Shtëpinë e Bardhë. Në Shtetet e Bashkuara është zbuluar një...

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×