Akuzat për qumështin pluhur, Krifca-opozitës: Nisma mbron prodhimin vendas

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca bëri dje të ditur se gjatë vitit 2022 në vend u prodhua 1 milion tonë qumësht, ndërkohë që importi i qumështit pluhur ishte 1900 tonë.

Nga foltorja e Kuvendit, Krifca iu përgjigj deputetëve të opozitës të cilët shprehën shqetësimin se ndryshimet në ligjin “Për taksat kombëtare” do të dëmtojnë prodhimin vendas.

Ndër të tjera ajo shtoi se nisma e qeverisë shqiptare është në mbrojtje të prodhimit vendas.

- Advertisement -

“Nisma e qeverisë  shqiptare është në mbrojtje të prodhimit vendas, është në ruajtje të sigurisë ushqimore dhe është në mbështetje të eksportuesve për t’iu drejtuar tregjeve me çmime konkurruese. Blektorët tanë kanë prodhuar për vitin 2022 mbi 1 milion litra qumësht. Nëse shohim shifrat e importit të qumështit pluhur, në vitin 2022 qumështi pluhur ishte 1900 tonë, i cili nuk shkon domosdoshmërisht për prodhimin e produkteve dhe nënprodukteve blektorale por shkon dhe për arsye të tjera të industrisë. Hirra e qumështit për vitin 2022 ka qenë 1 mijë tonë. Blektoria është një sektor sfidues. Ju në vend që ta mbështesni, hidhni baltë”- tha ajo.

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lirimi i Radoiçiç nga gjykata në Serbi, reagon Shefi i kabinetit të Kurtit

Luan Dalipi, shefi i stafit të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, ka reaguar pas lirimit të terroristit Milan Radoiçiç nga paraburgimi. Përmes një postimi në...

“EncroChat dhe Sky në duart e policëve”, Balla: Do të përjashtohen përgjithmonë 

Efektivët e policisë të cilët kanë përdorur sistemet e koduara të komunikimit Sky apo EncroChat do të përjashtohen përgjithmonë nga radhët e policisë së...

U kap duke tharë bimët narkotike në Krujë, arrestohet 43-vjeçari

Policia në Krujë ka arrestuar një 43-vjeçar i cili kishte kultivuar bimë narkotike në oborrin e banesës së tij. Gjatë kontrollit u gjet dhe një...

TË FUNDIT

Lirimi i Radoiçiç nga gjykata në Serbi, reagon Shefi i kabinetit të Kurtit

Luan Dalipi, shefi i stafit të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, ka reaguar pas lirimit të terroristit Milan Radoiçiç nga paraburgimi. Përmes një postimi në...

“EncroChat dhe Sky në duart e policëve”, Balla: Do të përjashtohen përgjithmonë 

Efektivët e policisë të cilët kanë përdorur sistemet e koduara të komunikimit Sky apo EncroChat do të përjashtohen përgjithmonë nga radhët e policisë së...

U kap duke tharë bimët narkotike në Krujë, arrestohet 43-vjeçari

Policia në Krujë ka arrestuar një 43-vjeçar i cili kishte kultivuar bimë narkotike në oborrin e banesës së tij. Gjatë kontrollit u gjet dhe një...

Ngrihet aktakuzë ndaj një personi për dhunë seksuale gjatë luftës në Kosovë

Prokuroria Speciale e Kosovës (PSK) njoftoi të mërkurën se ka ngritur aktakuzë ndaj një personi me inicialet Z.V., i dyshuar për dhunë seksuale gjatë...

Çollaku: Rithemelimi dhe PS rrëzuan interpelancën për Kosovën. Përgjigjet Bardhi

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku ka akuzuar se përfaqësues në Konferencën e Kryetarëve, përfaqësues të Rithemelimit drejtuar nga Berisha dhe përfaqësues të PS drejtuar...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×