Alibeaj, letër KE dhe delegacionit të BE në Shqipëri: Shkeljet në Portin e Durrësit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Aliebaj i ka dërguar një letër për informim Komisionit Evropian dhe Delegacionit të Bashkimit Evropian në vendin tonë, lidhur me projektin e Portit të Durrësit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Alibeaj u shpreh se në letër ka paraqitur, sipas tij, shkeljet e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit lidhur me parimet e konkurrencës së lirë dhe mosdiskriminimit.

Alibeaj deklaroi se qeveria shqiptare ka pranuar se asnjë garë nuk është zhvilluar lidhur me këtë projekt dhe kompania fituese ka qenë e përcaktuar prej fillimi.

- Advertisement -

Ndër të tjera, ai theksoi se investitori ka marrë përsipër të realizojë një investim 2.1 miliardë euro, në një kohë që ai ofron vetëm 160 milionë euro.

“Nëpërmjet një letre të dërguar ditën e djeshme kam informuar Komisionin Evropian dhe Delegacionin e BE-së në Tiranë lidhur me projektin e Portit të Durrësit. Në thelb të letrës, paraqiten shkeljet e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit lidhur me parimet e konkurrencës së lirë (neni 71) dhe mosdiskriminimit (neni 74). Cdo ndihmë shtetërore – sanksionon MSA – që shtrembëron rregullat e konkurrencës, vjen në kundërshtim me këtë Marrëveshje. Qeveria shqiptare ka pranuar se asnjë garë nuk është zhvilluar lidhur me këtë projekt dhe kompania fituese ka qenë e përcaktuar prej fillimi.

Projekti i Portit të Durrësit mund të jetë një rast unik në botë ku shteti ofron 818 mijë metra katrorë pronë publike, si dhe përjashtime nga taksat, me një vlerë totale 730 milionë euro, për të marrë mbrapsht vetëm 280 milionë. Vështirë ta thuash se ku qëndron leverdia ekonomike e shtetit shqiptar në këtë projekt.  Nga ana tjetër investitori ka marrë përsipër të realizojë një investim 2.1 miliardë euro, në një kohë që ai ofron vetëm 160 milionë euro, ndërsa pjesa tjetër prej 1.94 miliardë Euro do të sigurohet nga palë të treta të panjohura. Shtuar këtu faktin që kompania mëmë është e regjistruar në Ishujt Kajman, cka krijon qartazi një rrezik të lartë për pastrim parash”, shkroi Alibeaj ndër të tjera në Facebook.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

TË FUNDIT

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×