Ambasadori rus në BE: Nuk është pushtim, por operacion special

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërsa lufta në Ukrainë ndodhet në javën e katërt, ambasadori rus në Bashkimin Evropian, Vladimir Chizhov, i intervistuar nga Euronews ka deklaruar se Moska nuk ka ndërmarrë një fushatë pushtimi ndaj fqinjit të saj, por një operacion ushtarak special, duke ruajtur me kujdes linjën e Kremlinit.

Chizhov përsëriti atë që Moska ka thënë që nga fillimi i konfliktit, se ky nuk është një pushtim, por një operacion ushtarak special, që synon “çrrënjosjen e militarizimit dhe nazizmit në Ukrainë”.

Euronews: Kur shohim gjithë këta njerëz, thuajse 2 milionë persona, që sipas agjencisë së OKB-së për refugjatët po largohen nga lufta duke kërkuar strehim në Evropë, a mund t’i quajmë të gjithë ata nazistë?

- Advertisement -

V.C. : Ju përmendët shifrën 2 milionë, por mund të jenë edhe më shumë. Por a i llogaritët ata që u arratisën në Rusi? Sepse shumë qytetarë ukrainas u larguan në Rusi. Ndoshta nuk është i njëjti numër i atyre që shkuan në Poloni, ku u pritën me krahë hapur, ndryshe nga se si u pritën refugjatët sirianë dhe ata nga Lindja e Mesme. Por megjithatë, unë i kuptoj njerëzit që përpiqen të largohen nga zona e konfliktit.

Euronews: Teksa konflikti vazhdon, ju si ambasador në BE, a jeni ende në kontakt me diplomatët evropianë këtu në Bruksel dhe çfarë do t’u thoshit atyre?

V.C.: Po, sigurisht. U kam shpjeguar atyre motivin dhe arsyet e aktiviteteve të Rusisë. Gjithashtu u kërkoj atyre se çfarë mendojnë dhe çfarë mendon BE si entitet. Por presidenti im do të flasë me presidentin e Këshillit Evropian. Besoj se biseda do të mbahet së shpejti.

Euronews: Presidenti finlandez pasi foli me Putin tha se ndryshimi i qeverisë së Ukrainës nuk është më në listën e kërkesave ruse.

V.C.: Besoj se kushdo që do të drejtojë qeverinë ukrainase i takon popullit ukrainas ta zgjedhë.

Euronews: Do të thotë që ju mund të punoni edhe me qeverinë aktuale?

V.C.: Është shumë e vështirë të flasësh me qeverinë aktuale sepse prej saj kanë ardhur sinjale konfuze gjatë gjithë kohës. Një ditë thonë se janë dakord për diçka, ditën tjetër jo. Më duhet të them se janë të papërgjegjshëm.

Chizhov thotë se strategjia e sanksioneve e Perëndimit është një obsesion, por ai mbetet optimist se marrëdhëniet nuk janë tërësisht të pezulluara, pavarësisht se ndodhen në një pikë kritike.


2 COMMENTS

  1. Nuk jane te vrare por naziste… edhe ne maternitet, edhe misilet qe i bien pallateve vrasin nazistet. Putini eshte nje kriminel lufte, nje Hitler, rusia eshte nje shtet kriminel qe vret ukrahinasit me te cilet kane ngrene buke dhe kane ndertuar familje. C’di krim lufte do gjykohet!

  2. Zoti Vladimir Chizhov,

    Si duhet ta parafytyrojme nje pushtim te Ukrahines? Thesht nje zgjerim te detit te zi por dicka me te thelle? He?

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

TË FUNDIT

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...

Në moshën 100-vjeçare/Ndërron jetë ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare. Sipas mediave të huaja, ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Connecticut...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×