Analisti serb Vejvoda sqaron: Vuçiç ka shumë probleme brenda vendit, por Kosova…

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se protestat që po mbahen prej ditësh në Serbi janë një reagim ndaj qeverisë së Vuçiç dhe retorikës së përdorur nga mediat e tyre.

Sipas tij, njerëzit thjesht ndiejnë që ka së tepërmi dhunë, në medie, në retorikën politike, në faktin që ka njëfarë mungese në pluralizmin mediatik, sepse mediet e mbështetura nga shteti janë ato që kanë zërin më të fuqishëm, ku opozita s’mund të dëgjohet siç ndodh në vendet e tjera ballkanike

“Do të thosha që nuk janë të lidhura drejtpërdrejt. Sigurisht, çdo gjë është e lidhur me gjithçka tjetër. Bota është dialektike në atë mënyrë. Por protesta bëhet për këto dy tragjedi të tmerrshme që ndodhën para një muaji dhe fakti që qeveria tregoi mungesë empatie duke mos shkuar në vendin e tragjedisë dhe duke bërë deklarata shumë të ashpra kundër atyre protestave të para. Njerëzit thjesht ndiejnë që ka së tepërmi dhunë, në medie, në retorikën politike, në faktin që ka njëfarë mungese në pluralizmin mediatik, sepse mediet e mbështetura nga shteti janë ato që kanë zërin më të fuqishëm, ku opozita s’mund të dëgjohet siç ndodh në vendet e tjera ballkanike, pa përmendur të tjerat. Mendoj se me këtë u mbush kupa, në kuptimin që njerëzit që nuk dalin zakonisht në rrugë, ata të shtresës së mesme, të ndershmit dhe populli urban. Të gjithë thanë që duan më pak dhunë, më pak transmetime televizive ku ka dhunë. Si në vendet e tjera, kemi shumë vrasje të grave, shumë dhunë kundër grave, gra që vriten. Njerëzit duan jetë të denjë dhe të qetë, ku udhëheqja i zgjidh problemet dhe nuk i rrit tensionet me retorika të papërshtatshme për vende demokratike që duan të bëhen më demokratike”,  u shpreh analisti serb.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

Molliqaj: Të kthehet diskutimi në një proces tjetër, si ripërcaktimi i kufijve

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania ku dha edhe një mesazh për kryeministrin e Kosovës, Albin...

Kreu i Komunës së Preshevës: Jemi në gojën e ujkut, po na sulmojnë, jemi shënjestra

Kreu i Komunës së Preshevës Shqipërim Arifi është shprehur se Kosova duhet të jetë në mbështetje të tyre. Në një intervistë për Euronews Albania, ai...

TË FUNDIT

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

Molliqaj: Të kthehet diskutimi në një proces tjetër, si ripërcaktimi i kufijve

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania ku dha edhe një mesazh për kryeministrin e Kosovës, Albin...

Kreu i Komunës së Preshevës: Jemi në gojën e ujkut, po na sulmojnë, jemi shënjestra

Kreu i Komunës së Preshevës Shqipërim Arifi është shprehur se Kosova duhet të jetë në mbështetje të tyre. Në një intervistë për Euronews Albania, ai...

Rumania do të dërgojë forca shtesë për t’i ardhur në ndihmë KFOR 

Rumania do të dërgojnë forca shtesë për t’i ardhur në ndihmë KFOR në Kosovë, tha ambasadori rumun në NATO, Dan Neculaescu. "Pas vendimit të fundit...

“E kemi nën kontroll!” Zv.drejtori i Policisë së Kosovës: Nuk e lëshojmë veriun!

Zëvendës Drejtori i Policisë së Kosovës Veton Elshani tha në një intervistë për Euronews Albania se policia e Kosovës ka numër të mjaftueshëm policësh...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×