Analisti i njohur serb Ivan Vejvoda: Ja zgjidhja e krizës Kosovë-Serbi…

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se ka ardhur momenti që udhëheqësit në Kosovë dhe Serbi të mbajnë përgjegjësi lidhur me situatën në Veri.

Sipas tij, komuniteti ndërkombëtar, duke pasur parasysh përgjegjësinë e tij si aktori i tretë i plotë në situatë, duhet të ketë një qasje më të fuqishme.

Vejvoda u shpreh se fati më i madh i të dyja vendeve  është se janë në Europë, ku ekziston Bashkimi Evropian, që mbetet një projekt paqeje,

- Advertisement -

“Mendoj se janë ndezur dritat e kuqe, të gjithë alarmet janë ndezur dhe mendoj se komuniteti ndërkombëtar, siç e thotë bukur shprehja në anglisht, “ka një tjetër peshk për të pjekur”, lufta Rusi-Ukrainë, tensionet që janë të pranishme mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës. Ne jemi një pjesë shumë e vogël e botës. Ne jemi, siç thashë, e shumta 16 milionë njerëz. Duam të jemi si Evropa dhe të futemi në Evropë. Duhet të mbajmë dhe te marrim përgjegjësi, së pari udhëheqësit, në plot kuptimin e fjalës. Pastaj komuniteti ndërkombëtar, duke pasur parasysh përgjegjësinë e tij si aktori i tretë i plotë në situatë, mendoj se duhet të ketë një qasje më të fuqishme. Siç thashë, fakti që kishim një takim mes presidentit Vuçiç dhe Vjosa Osmanit, sado i shkurtër apo i ashpër të ketë qenë, ishte e rëndësishme që e realizuan. Kjo është mënyra për të ecur përpara. Kjo nuk mund të shmanget. Ne kemi fatin që jemi në Evropë, ku ekziston Bashkimi Evropian, që mbetet një projekt paqeje. Pikërisht për këtë duam të futemi, sepse duke qenë anëtar, ka njëfarë sigurie për paqe dhe sigurisht, për të drejtat dhe sundimin e ligjit”, tha analisti serb.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpërndante doza konabisi pranë shkollave, arrestohet 49-vjeçari në Poliçan

Poliçan/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli”, për goditjen e veprimtarisë kriminale të shpërndarjes së lëndëve narkotike në afërsi të shkollave. Vihet në pranga një 49-vjeçar...

12 anije të tjera do të hyjnë në korridorin e Detit të Zi drejt porteve të Ukrainës.

Marina e Ukrainës ka njoftuar se 12 anije të tjera ishin gati të hynin në një korridor detar të Detit të Zi në rrugën...

Ndërron jetë mjeku i njohur, kardiologu personal i Enver Hoxhës

Ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare Profesor Doktor, Ahmet Kamberi. Mësohet se kardiologu i njohur do të përcillet ditën e nesërme për në banesën e...

TË FUNDIT

Shpërndante doza konabisi pranë shkollave, arrestohet 49-vjeçari në Poliçan

Poliçan/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli”, për goditjen e veprimtarisë kriminale të shpërndarjes së lëndëve narkotike në afërsi të shkollave. Vihet në pranga një 49-vjeçar...

12 anije të tjera do të hyjnë në korridorin e Detit të Zi drejt porteve të Ukrainës.

Marina e Ukrainës ka njoftuar se 12 anije të tjera ishin gati të hynin në një korridor detar të Detit të Zi në rrugën...

Ndërron jetë mjeku i njohur, kardiologu personal i Enver Hoxhës

Ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare Profesor Doktor, Ahmet Kamberi. Mësohet se kardiologu i njohur do të përcillet ditën e nesërme për në banesën e...

Arrestohet hajduti i ikonave në Maliq, i dyshuar për vjedhjen e disa kishave

Policia e Maliqit ka arrestuar personin që ka grabitur kishën Zvirinës. Sipas policisë vjedhja e ikonave te kishës ka ndodhur të martën, ndërkohë që autori...

“Kosova, pikë e nxehtë”- Rama për FT: NATO të rivendosë kontrollin në Veri

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në një intervistë për të përditshmen britanike “Financial Times” se NATO duhet të rivendosë kontrollin e veriut të Kosovës...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×