English

Apartamentet e ’92, do shiten më lirë/Ekspertët: Mundësi që çdo kush të blejë shtëpi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Ky apartament ka 15 vite në tregun shqiptar dhe në bazë ligjit të ri që është vendosur për çdo vit, këtij do ti ulet 1% e vlerës së çmimit të referencës, për shkak të amortizimit, që mund të ketë, ndryshe nga pallatet e reja që ndodhen ne treg”

- Advertisement -

“Shitësi tatohet më pak në pjesën e shitjes si dhe blerësi do të gjejë një apartament me çmim më të lirë, një klient nuk përballon dot pallatet e reja do vijë do blejnë tek një ekzistues”-tha Kirti Bitrosh, agjent imobiliar.

Shkak për ketë ndryshim janë bërë ndërtimet e reja, të cilat ofrojnë me tepër kushte dhe cilësi. Në varësi të vjetërsisë së ndërtesës parashikon ulje 50% të çmimit të referencës për apartamentet e privatizuara në ‘92.

“Në kryeqytet kemi shumë pallate ekzistuese, por nuk janë të gjitha në shitje. Lë te themi 7000-8000 hyrje vetëm për kryeqytetin”-shtoi ai.

Një nismë e tillë pritet të ndikojë edhe çmimet e pronave në bregdet, për të cilat ekspertët parashikojnë që krahas rregullimit të çmimeve të ketë edhe një shtrenjtim të pronave. Udhëzimi i ri lidhur me taksimin e kalimit të pronësisë është ende në fazë diskutimi, ndërkohë që pritet të implementohet në vitin 2025-2026.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?