Armëpushimi Izrael-Palestinë, qytetarët harrojnë luftimet, i rikthehen jetës normale

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërsa armëpushimi vijon të mbajë, kufizimet në komunitetet në jug të Izraelit janë hequr dhe impiantet energjetike në Gaza janë rihapur.

Ndërkohë, familjet palestineze po përpiqen të ngrenë streha në rrënojat e shtëpive të tyre, pas bombardimeve intensive izraelite në tre ditët e fundit në Rripin e Gazës.

Ndërsa në pjesën jugore të Izraelit, e cila u bombardua nga raketat e Xhihadit Islamik Palestinez, njerëzit kanë lënë strehat dhe janë kthyer në zyrat e tyre, në qendra tregtare dhe parqe.

- Advertisement -

Në Gaza, rrugët kanë qenë të mbushura me njerëz, me trafik të ngarkuar dhe tregtarë.

“Ne e morëm lajmin e armëpushimit me gëzim dhe lumturi dhe u kthyem në punën tonë. Nuk duam më gjakderdhje dhe falë Zotit kemi mundur të hapim dyert e dyqanit tonë”, shprehet një tregtar.

Ndërkohë, në Ashkelon, njerëzit kanë mbushur plazhet, të lumtur që luftimet mbaruan. Ata shprehen se bombardimet kanë qenë diçka shqetësuese për të dyja palët dhe urojnë që qetësia të vijojë.

“Është mirë që luftimet mbaruan, por neve na u desh të vazhdonim derisa ata të kuptonin se nuk kishte kuptim të sulmonin qytetarët e Izraelit”, thotë Yan Elkin, banor i Ashkelonit.

Izraeli deklaron se e nisi operacionin e tij ushtarak si përgjigje ndaj një kërcënimi direkt e të menjëhershëm nga militantët e Xhihadit Islamik Palestinez, por pyetje të shumta janë ngritur mbi natyrën e këtij kërcënimi.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

TË FUNDIT

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×