English

Arrestohet një kritik i Putin në Moskë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Blogeri rus pro luftës, Igor Girkin, i cili e ka kritikuar strategjinë ushtarake të Rusisë në Ukrainë, është arrestuar në Moskë, nën akuzat për ekstremizëm.

- Advertisement -

Nacionalisti i linjës së ashpër, i njohur edhe si Igor Strelkov, mund të dënohet me deri në pesë vjet burgim.

Gruaja e tij ka thënë se ai është arrestuar të premten në banesën e tij në Moskë.

Ai më pas ka dalë para një gjykate në distriktin Meshçanski në verilindje të Moskës dhe pritet të jetë në paraburgim deri më 18 shtator.

Në kohën kur lufta e Rusisë në Ukrainë pati ngecur disa herë vitin e kaluar, kritikat e Strelkovit ndaj dështimeve të ushtrisë dhe presidentit rus, Vladimir Putin, vetëm sa janë shtuar.

“Ne veçse kemi humbur”, u ka pati thënë ai ndjekësve të tij në rrjetet sociale vitin e kaluar.

Prej nisjes së luftës në Ukrainë, kritikët e konfliktit në Rusi janë përballur me dënime të ashpra.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?