Artikulli i New York Times kundër Vuçiç, analisti: Tregues i luftës SHBA-Serbi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Artikulli i New York Times që thotë se presidenti serb ka lidhje të ngushta me krimin e organizuar dhe mafien, sipas analistit serb Dushan Janiç është tregues i një luftë që po nis mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Serbisë.

Sipas tij është e dukshme që ka një problem komunikimi mes Beogradit dhe Uashingtonit.

“Kjo ishte një nga ngjarjet apo me sakte ngjarjet e vogla le të themi që ndodhën. Të gjithë biem dakord që komunikimi mes Uashingtonit dhe Beogradit ka një problem, diçka nuk shkon te ky komunikim. Në këtë moment s’mund ta them çfarë fshihet pas, për çfarë bëhet fjalë. Por, ishte e qartë që të nesërmen pasi ndodhën të shtënat në shkollë, Vuçiçi ishte njëkohësisht i ndarë mes shqetësimit për artikullin dhe incidentit ose tragjedisë. Gjithsesi, në Serbi, njësoj si në Shqipëri, të gjithë dinë gjithçka. Dimë gjithçka për klanet, për bandat, e dimë që nuk u krijuan sot. Kjo është trashëgimia e viteve ’90. Tregtarët e drogës, bashkëpunimi, privatizimi ua morën paratë.

- Advertisement -

Në Serbi bëmë një studim, për fondin e vëllezërve Rokfeler, që përfshiu edhe Shqipërinë, për Ballkanin Perëndimor dhe lidhjet mes organizatave të rrezikshme etnike dhe terroriste. Gjetem që ekstremistët, pra, nacionalistët etnikë, në luftë po e ushqejnë vërtet dhunën si mënyrë mbijetese. Por problemi është qe kjo vazhdoi, dolën të dhëna për të cilat foli edhe ky artikull në 10 vitet e fundit. Është problem serioz, por ka diçka pas saj, që mendoj se është mesazhi. Dimë gjithçka për këtë dhe ky artikull ka pasur ndikim serioz në jetën politike. Tani shumë njerëz po thonë: “Ai ka marrë fund, duhet të japë dorëheqjen, Vuçiçi është kriminel.” Por kemi edhe të tjerë që po llogaritin që do ta marrë postin prapë, por fatkeqësisht, shumë pak njerëz po mendojnë si do ta kapërcejmë situatën,” – u shpreh analisti.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...

Papa Françesku në gjendje jo të mirë shëndetësore, anulon udhëtimin për COP28

Papa Françesku ndërpreu fjalimin e tij në një ngjarje publike këtë të mërkurë, një ditë pasi ai anuloi një udhëtim në samitin e klimës...

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

TË FUNDIT

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...

Papa Françesku në gjendje jo të mirë shëndetësore, anulon udhëtimin për COP28

Papa Françesku ndërpreu fjalimin e tij në një ngjarje publike këtë të mërkurë, një ditë pasi ai anuloi një udhëtim në samitin e klimës...

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s, tha ministri i...

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×