English

Artisti nga Kosova “pushton” çatinë e Met në New York me “Abetare”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Artisti i lindur në Kosovë, Petrit Halilaj (l. 1986) këtë javë zbuloi një ekspozitë në një kanavacë shumë të veçantë në çatinë e Muzeut ikonik Metropolitan të Artit të Nju Jorkut .

- Advertisement -

Kjo vepër e fundit e projektit të tij të gjerë “Abetare”, e shfaqur për herë të parë në vitin 2015, bazohet në kërkime të gjera, duke përfshirë rreth 3,000 doodle (shkarravina) që ai gjeti në tavolinat e klasës si në shkollën e tij të mëparshme në Kosovë ashtu edhe në vende të tjera të Ballkanit.

Sipas Euronews Culture, për instalimin e tij të parë të madh në natyrë, Halilaj ka krijuar një koleksion skulpturash, interpretime 3-D të “doodle” në majë të Met.

Edhe pse lozonjare, veprat e tij prej çeliku dhe bronzi përfshijnë një merimangë, lule dhe yje, për shembull, skulpturat janë një ilustrim prekës i kujtesës kolektive dhe një vështrim brenda mendjes dhe imagjinatës së nxënësve të shkollës që rriten gjatë ose në vazhdën e ndarjes dhe konfliktit brutal.

“Shkarravinat e rastësishme të nxënësve të shkollave të bëra në tavolinat e tyre në momente mërzie apo shpërqendrimi zbulojnë fantazitë dhe ëndrrat e mendjes së tyre”, shpjegon artisti.

Vetë titulli i ekspozitës,”Abetare” është një shenjë e shkollimit që iu mohua mijëra fëmijëve gjatë konflikteve të viteve 1990.

Për Halilajn, i cili u detyrua si fëmijë i vogël të zhvendosej nga Kosova për shkak të luftës, arti u bë një formë terapie, ndaj projekti është një projekt thellësisht personal.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?