Avokati: Berisha është nën hetim nga SPAK për 8 janarin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Besar Logo deklaroi këtë të mërkurë se SPAK ka nisur hetimet në lidhje me dhunën e ushtruara ndaj selisë së PD-së nga Komisioni i Rithemelimit, më 8 janar 2022.

I ftuar në studion e Euronews, Logu tha se çështja si fillim u mor nën shqyrtim nga prokuroria e rrethit, e cila shpalli më pas moskompetencën dhe e kaloi në SPAK.

Sipas tij personat nën hetim zyrtar janë ish-kryeministri Berisha por dhe deputetë të tjerë të Partisë Demokratike, të cilët drejtonin Rithemelimin në momentin që ndodhi ngjarja.

- Advertisement -

“Fillimisht çështja nisi kryesisht nga ana e prokurorisë së rrethit dhe me informacionet që unë kam kjo prokurori ka shpallur moskompetencën, duke e referuar çështjen në SPAK. Kjo do të thotë se kemi persona të marrë nën hetim zyrtarisht për veprat penale “Shkatërrim prone”, “Përdorim i lëndeve piroteknike dhe armëve të ftohta”. Referuar ndryshimeve në kuadër të Reformës së Drejtësi të gjitha veprat penale të zyrtarëve të lartë merren nën shqyrtim nga SPAK dhe GJKKO.

Në hetim do të jetë zoti Berisha, si kreu i Komisionit të Rithemelimit në kohën që ndodhi ngjarja, por duhet të ketë edhe subjekte të tjerë si deputetë të PD-së”, tha Logu.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

Burri vret me thikë partneren shqiptare në Zvicër, ishte nënë e 4 fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zvicër ku një shqiptare ka humbur jetën tragjikisht. Mediat e huaja bëjnë me dije se 37-vjeçarja e cila...

TË FUNDIT

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

Burri vret me thikë partneren shqiptare në Zvicër, ishte nënë e 4 fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zvicër ku një shqiptare ka humbur jetën tragjikisht. Mediat e huaja bëjnë me dije se 37-vjeçarja e cila...

Aksident pranë QTU-së, makina kthehet përmbys, bllokohet trafiku

Një aksident ka ndodhur mesditën e sotme në autostradën Tiranë-Durrës, pranë QTU-së. Siç shihet në pamjet e siguruara nga Euronews Albania, një makinë është kthyer...

Thethi “pushtohet” nga turistët, vizitorë nga bota vërshojnë në alpet shqiptare

Prej vitesh, alpet e Veriut të Shqipërisë është në top listën e destinacioneve turistike në vend. 2023-shi në këto 5 muaj të parë po...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×