“Ballkani fuçi baruti”, a mund të ketë konflikt? Qëndrimi i analistit amerikan

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti amerikan Edward Joseph dha një intervistë në Euronews Albania ku komentoi qëndrimin e tij mbi Ballkanin, që është cilësuar dhe si një fuçi baruti.

Sipas tij situata në Ballkan është shumë e qartë dhe është e paqëndrueshme.

“Është e paqëndrueshme në veri të Kosovës dhe është normale që mund të ketë akte dhune atje. Ne i pame aktet e rrezikshme të dhunës që u verifikuan ku pati të shtëna ndaj serbëve të Kosovës,” – u shpreh Joseph.

- Advertisement -

Analisti u shpreh se është detyrë e qeverisë së Kosovës ta ndjekë këtë çështje dhe të ndëshkojë përgjegjësit.

Joseph komentoi dhe situatën në Bosnje ku u dekorua presidenti Putin, duke shtuar këtu edhe tensionet në Malin e Zi.

“Në Tiranë gabimi është ndjekja e alternativave të tjera përveç Bashkimit Europian. Bashkëpunimi ekonomik duhet të kryhet në kuadër të kornizave të BE-së dhe jo në kuadër të Ballkanit të Hapur,” – u shpreh analisti amerikan.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×