Banorët e Mariupol-it dërgohen me forcë në Rusi, pretendojnë autoritetet lokale

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zyrtarët e qytetit Mariupolit akuzojnë forcat ruse se kanë transportuar mijëra vendas përtej kufirit javën e kaluar, kundër vullnetit të tyre.

Një zyrtar, Pyotr Andryuschenko, i tha New York Times se 4.000 deri në 4.500 banorë ishin zhvendosur në Tangarog, një qytet në rajonin e Rostovit që kufizohet me cepin juglindor të Ukrainës. Ai shtoi se ata ishin transportuar pas pasur pasaporta me vete.

Një burrë ukrainas tha gjithashtu se kishte qenë në kontakt me tre familje që ishin zhvendosur me forcë.

- Advertisement -

“Tani rusët po kontrollojnë nëpër bodrume dhe nëse ka njerëz që kanë mbetur atje, ata i çojnë me forcë në Taganrog”, tregoi Eduard Zarubin, një mjek që u largua nga qyteti në fillim të kësaj jave.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha të premten se mijëra ukrainas dëshironin të iknin në Rusi dhe qeveria e saj po i ndihmonte ata.

Qyteti i Mariupol është aktualisht skena e betejave intensive midis trupave ruse dhe ukrainase. Qyteti është bombarduar vazhdimisht gjatë dy javëve të fundit dhe zyrtarët lokalë thonë se 2400 njerëz kanë humbur jetën.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...

TË FUNDIT

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...

Beleri: Emri i zyrtarit të PD krah Berishës që ka ardhur në burg të më takojë

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e emisionit Now në Euronews Albania, Erla Mëhilli se...

Betimi/Beleri flet nga burgu: Si e dha Rama 4 muaj më parë vendimin e sotëm të GJKKO

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, ka folur nga burgu për emisionin “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, pas rrëzimit...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×