Bastet sportive po kthehen | Si ia doli mafia e bixhozit të nënshtronte shtetin  

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në fakt, po kalojnë nga bota e nëndheshme në dritë, me të njëjtën metodë, pa letra dhe pa sportele.

Për 3 vite rresht ato kanë qenë aty, nëpër sallone të kamufluara, dhe në xhep të pantallonave, në telefon. Dhe kjo rezultoi një marrëzi e re, e madhe sa ajo që mori fund në vitin 2019, ku në mijëra dyqane, ngjitur pas çdo pallati a lagjeje vendoseshin shuma nga 100 lekë deri në 200 mijë lekë për skedinë. Por, si po vijnë ato sërish? Kush këmbënguli dhe bindi të njëjtën qeveri që i dha fund bixhozit masiv, t’i rikthejë sërish në dritë. Peticionin e dërgoi në qeveri, Komiteti Olimpik dhe Federatat Sportive.

“Propozimi ynë përfshin transparencë fiskale totale, baste online të rregulluara me ligj. Operatorë ekonomikë të certifikuar dhe përfshirjen e operatorëve globalë seriozë, si dhe vendosjen e limitit të moshës apo një kufiri monetar maksimal,” – thuhej në peticion.

- Advertisement -

Për ta përforcuar këtë argument, Komiteti Olimpik dhe Federatat Shqiptare të Sportit thonë se të mirat e ligjërimit të lotove të sportit po i sheh prej vitesh edhe perëndimi.

“Ato nuk mund të mbyllen përgjithmonë, pasi gjithë bota e qytetëruar bastet i ka. I kanë të gjitha vendet europiane ku duam të shkojmë ne, por ato kërkojnë një kontroll dhe ne nuk jemi më për sallone të basteve ku rrinë të rinjtë me orë të tëra parazitë,” – deklaroi Fidel Ylli, president i Komitetit Olimpik Shqiptar.

SI IA DOLI MAFIA E BIXHOZIT TË NËNSHTRONTE SHTETIN?

Vetëm 2 vite pas rregullimeve në ligjin e lojërave të fatit në 2015, fenomeni i bixhozit, ia doli të bëhej një industri fitimprurëse me xhiro vjetore 130 mln euro. Nga këto pjesa më e madhe rridhte nga kazinotë, dhe pas tyre vinin bastet sportive. Por, kjo ishte vetëm pjesa e deklaruar, pasi të ardhurat e grumbulluara nga bota e krimit mendohet se arritën në 800 mln euro në vit.

Ato fitoheshin e investoheshin si para të pistë për t’u dhënë fuqi një grushti njerëzish të cilët nuk ishin as më shumë, e as më pak se organizata kriminale që i bënin karshillëk shtetit dhe biznesit të ndershëm. Vetëm nga bastet sportive në vitin 2017, të ardhurat ishin 44.5 milionë euro, dhe në vitin e fundit të ekzistencës, 37.4 milionë euro. Me këto të ardhura, buxheti siguronte nga ky sektor, rreth 15 mln euro çdo vit.

Taksa e basteve të sportive u zerua pas vitit 2018, dhe kontribut në buxhet sollën vetëm kazinotë dhe lotaritë kombëtare, përkatësisht 6 mln euro në 2020-në dhe 12.8 mln në vitin 2021.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...

Arrestohet sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë

Është arrestuar ditën e sotme sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, Joana Duro. Burime për Euronews Albania, bëjnë me dije se arrestimi i saj...

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...

TË FUNDIT

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...

Arrestohet sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë

Është arrestuar ditën e sotme sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, Joana Duro. Burime për Euronews Albania, bëjnë me dije se arrestimi i saj...

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...

Blinken: S’ka armëpushim në Ukrainë pa tërheqje të Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se nuk mund të ketë armëpushim në Ukrainë nëse nuk arrihet një marrëveshje “e drejtë dhe e...

Frikë nga dimri i ardhshëm, ekspertët: Problemet me energjinë nuk kanë mbaruar

Ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon, evropianët i kanë kthyer sytë nga dimri i ardhshëm me të njëjtat shqetësime. A do të mjaftojnë rezervat me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×