English

BBC: Sa është numri i ushtarëve rusë të vdekur në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sipas BBC, numri i ushtarëve të vdekur të Rusisë në Ukrainë tani ka kaluar shifrën 50 mijë.

- Advertisement -

Në 12 muajt e dytë në vijën e parë, u zbulua se numri i trupave ishte gati 25% më i lartë se në vitin e parë.

BBC Russian, grupi i pavarur mediatik Mediazona dhe vullnetarët kanë numëruar vdekjet që nga shkurti i vitit 2022.

Varret e reja ndihmuan në sigurimin e emrave të shumë ushtarëve. Më shumë se 27,300 ushtarë rusë vdiqën në vitin e dytë të luftimit, një reflektim se si fitimet territoriale kanë ardhur me një kosto të madhe njerëzore.

Rusia ka refuzuar të komentojë. Termi ‘mulli i mishit’ është përdorur për të përshkruar mënyrën se si Moska i dërgon valët e ushtarëve përpara pa pushim në përpjekje për të shtypur forcat ukrainase dhe për t’i ekspozuar vendndodhjet e tyre ndaj artilerisë ruse.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve – prej më shumë se 50,000 – është tetë herë më i lartë se i vetmi pranim publik zyrtar i numrave të vdekjeve të dhëna ndonjëherë nga Moska në shtator 2022.

Numri aktual i vdekjeve ruse ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë.

Analiza e BBC nuk përfshin vdekjet e milicisë në Donetsk dhe Luhansk të pushtuar nga Rusia – në Ukrainën lindore. Nëse do të shtoheshin, numri i të vdekurve nga pala ruse do të ishte edhe më i lartë.

Ndërkohë, Ukraina rrallë komenton shkallën e viktimave të saj në fushën e betejës. Në shkurt, presidenti Volodymyr Zelensky tha se 31,000 ushtarë ukrainas ishin vrarë, por vlerësimet, bazuar në inteligjencën amerikane, sugjerojnë humbje më të mëdha.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?