English

BBC: Si grupi Houthi pushtuan Jemenin e shkatërruar nga lufta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Grupi Houthi vazhdojnë të ngatërrojnë disa nga ushtritë më të fuqishme në botë, duke gjuajtur ende raketa në çdo anije ndërkombëtare që ata e konsiderojnë të lidhur me SHBA-në, Britaninë e Madhe ose Izraelin, si dhe ndaj disave që nuk janë të lidhura me to.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, ata janë një grup pakicë jemenasësh nga veriperëndimi malor i vendit, të cilët e kanë marrë emrin nga themeluesi i lëvizjes së tyre, Hussein al-Houthi.

Huthët luftuan disa luftëra kundër sundimtarit të fortë të Jemenit në fillim të viteve 2000 dhe më pas, pasi ai u rrëzua nga protestat e Pranverës Arabe, ata marshuan deri në kryeqytet, Sana’a, dhe morën pushtetin në 2014.

Presidenti i rrëzuar më parë Saleh, vuri në dispozicion Gardën e tij besnike Republikane, duke u mundësuar atyre të marrin nën kontroll mbi 80% të popullsisë së Jemenit.

Houthi-t më pas vranë menjëherë themeluesin dhe udhëheqësin e tyre.

Që kur grupi mori pushtetin, Jemeni, tashmë kombi më i varfër arab, është copëtuar nga një luftë civile katastrofike.

Rreth 150,000 njerëz janë vrarë, së bashku me miliona të tjerë që janë të varur nga ndihma ushqimore.

Për shtatë vjet, Houthi-t i mbijetuan një fushate ajrore masive dhe përfundimisht të pafrytshme të koalicionit për t’i larguar ata, të udhëhequr nga sauditët, të cilët ishin të alarmuar nga lidhjet e Houthi-ve me rivalin e tyre kryesor, Iranin.

Sot, ata kanë rritur masivisht fuqinë dhe popullaritetin e tyre në vend – pasi kanë shfrytëzuar kauzën palestineze.

Disa vende i kanë akuzuar ata se e kanë shfrytëzuar në mënyrë cinike këtë kauzë, për përfitimin e tyre.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?