BE miraton dozën përforcuese anti-COVID nga kompania franceze Sanofi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kompania franceze Sanofi njoftoi se ka marrë miratimin e Bashkimit Evropian për dozën e saj përforcuese të vaksinës kundër Covid-it, e cila pas një zhvillimi të gjatë është bërë bashkë me partnerin britanik GSK.

Vaksina Vid Previtin Beta mund t’u jepet njerëzve që kanë pasur tashmë një vaksinim parësor me vaksina të tjera të miratuara, deklaroi prodhuesi francez i barnave dhe Agjencia Evropiane e Barnave në deklarata të veçanta, raportoi Reuters.

Dërgesat janë gati për shpërndarje në vendet evropiane sipas marrëveshjeve të blerjes paraprake, sipas një deklarate nga Sanofi, e cila më parë tha se Bashkimi Evropian dhe Britania kishin porositur 75 milionë doza të vaksinës.

- Advertisement -

Vaksina bazohet në proteinat virale laboratorike, të ofruara nga Sanofi, dhe një adjuvant nga GSK, i cili rrit përgjigjen imune.

Përforcuesi i Sanofi thuhet se përmban proteinat sipërfaqësore të variantit të koronavirusit Beta, i cili u identifikua për herë të parë në Afrikën e Jugut në mesin e vitit 2020, për t’u zëvendësuar në 2021 nga Delta dhe më vonë Omikron.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

Flet babai i Naim Murselit: Ta dija që e kishte bërë evlati im, ai s’do ishte gjallë

Babai i Naim Murselit, tha se pas arrestimit të djalit të tij, ai nuk ka pasur asnjë kontakt me djalin e tij që pas...

TË FUNDIT

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

Flet babai i Naim Murselit: Ta dija që e kishte bërë evlati im, ai s’do ishte gjallë

Babai i Naim Murselit, tha se pas arrestimit të djalit të tij, ai nuk ka pasur asnjë kontakt me djalin e tij që pas...

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×