BE miraton sanksione në fushën e energjisë ndaj Rusisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bashkimi Evropian miratoi të enjten dritën paketën e pestë të sanksioneve ndaj Rusisë për pushtimin e Ukrainës, e cila për herë të parë prek sektorin e energjisë me ndalimin e importeve të qymyrit rus, si  dhe përmban embargon ndaj armëve ruse dhe ndalimin e eksportit të teknologjive në Rusi.

Në rezolutën e miratuar të enjten në sesionin plenar të Parlamentit Evropian në Strasburg, euro-deputetët kërkuan masa shtesë ndaj Moskës për shkak të agresionit të saj, përfshirë ndalimin tërësor të importeve të gazit rus.

Rezoluta u miratua me 513 vota pro, 22 kundër dhe 19 abstenime.

- Advertisement -

Dokumenti vë në dukje se një vendim i tillë duhet të shoqërohet nga një plan veprimi që synon garantimin e furnizimit me energji të BE-së, si dhe nga një strategji për lehtësimin e sanksioneve nëse Rusia nis të respektojë pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të njohura ndërkombëtarisht, apo nëse tërheq trupat nga territori i saj.

Rezoluta bën gjithashtu thirrje që Rusia të përjashtohet nga G20-a, OBT, UNESCO dhe një seri organizatash ndërkombëtare.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

Qëlloi me armë në ajër pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia e Beratit pasi qëlloi me armë zjarri pas konfliktit fizik me një 25-vjeçar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat,...

TË FUNDIT

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

Qëlloi me armë në ajër pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia e Beratit pasi qëlloi me armë zjarri pas konfliktit fizik me një 25-vjeçar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat,...

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...

Dronët rusë vrasin tre civilë në Odesa

Tre civilë u vranë gjatë një sulmi rus me dronë në qytetin Odesa të Detit të Zi në orët e para të së shtunës...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×