English

Berisha në SPAK, merret në pyetje për herë të parë nga hetuesit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-kryeministri Sali Berisha pritet të paraqitet për herë të parë këtë të martë në Prokurorinë e Posaçme.

- Advertisement -

Berisha është thirrur në organin e akuzës për t’u marrë në pyetje në lidhje me aferën “Partizani”.

Prej tre javësh ish-kryeministri ndodhet në “Arrest shtëpie” pasi po hetohet nga SPAK për “Korrupsion pasiv” në lidhje me këtë çështje.

Dy ditë më pas, më 25 janar, SPAK ka thirrur për të marrë në pyetje edhe dhëndrin e tij Jamarbër Malltezi, në hetim për pastrim parash për privatizimin e ish-kompleksit sportiv “Partizani”.

Ndërkohë që ditën e mërkurë pritet që Gjyqtarja e Apelit të Posaçëm, Ilirjana Olldashi do të shqyrtojë kërkesën e Berishës për heqjen e “Arrestit shtëpiak” dhe përjashtimin e gjyqtares Irena Gjoka, e cila ka caktuar masën e sigurimit personal ndaj ish-kryeministrit.

Sali Berisha akuzohet se ka favorizuar dhëndrin e tij në kohën që ka qenë kryeministër, me qëllim që ky i fundit të përfitonte truallin ku dikur ndodhej ish-kompleksi sporiv “Partizani”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?