‘Betlehemi i gjallë’, mbi 250 pjesëmarrës në Hajmel rikthejnë traditën e krishterë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Famullia e Shën Palit dhe Shën Pjetrit në Hajmel te Shkodrës ka realizuar “Betlehemin e gjallë” një organizimim ky tashmë i kthyer në traditë.

Pamja është sa interesante aq dhe emocionuese nga mënyra e realizimit dhe rikthimit në jetë të këtij momenti aq të rëndësishëm për të krishterët në mbarë botën.

Me pjesëmarrjen e mbi 250 personazheve të ndryshëm, të gjithë në mënyrë vullnetare u bënë pjesë e “Betlehemit të gjallë” duke sjellë pranë njerëzve shpirtin e festës dhe dashurinë ndaj zotit.

- Advertisement -

“Është vërtetë një organizim madhështor nga ana shpirtërore sepse na bën që të jetojmë dhe njëherë ato momentet e lindjes së Krishtit. “thotë Frat Laurent, prift.

Punime me dorë, qilime të rrallë, ushqime tradicionale të zonës dhe atmosferë magjike që rikthen shumë pas në kohë.

Për pjesëmarrësit eksperienca është unike dhe shpresojnë që Betlehemi i gjallë do të vazhdojë të organizohet edhe në vitet e ardhshme.

“Është viti i katërt që bëhet këtu. Ka mbi 250 aktorë. Mendoj se është diçka unike për fshatin tonë”- thotë një tjetër qytetarë.

Për ata që nuk arritën ta shijonin “Betlehemi i  gjallë” do të jetë i hapur edhe në datën 1 janar 2023 nga ora 16 deri në orën 20:00.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

TË FUNDIT

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

Dhëndri serb i shqiptarëve: Nuk kam frikë nga Policia e Kosovës, jemi bërë miq

Euronews Albania ka shkuar në Banjskë, aty ku mundi të intervistojë një serb i cili është martuar me një shqiptare dhe prej 16 vitesh...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Kjo është tokë shqiptare!

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×