English

Biden jep urdhrin, amerikanët shpërthejnë balonën kineze të spiunazhit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SHBA ka shpërthyer një balonë kineze që dyshohet se ka përgjuar objektet kryesore ushtarake në gjithë Amerikën.

- Advertisement -

Departamenti i Mbrojtjes konfirmoi se avionët e tij luftarakë rrëzuan balonën mbi ujërat territoriale të SHBA-së.

Tre aeroporte u mbyllën dhe hapësira ajrore u mbyll në brigjet e Karolinës së Veriut dhe Jugut ndërsa ushtria kreu operacionin të shtunën.

Pamjet nga agjencia e lajmeve AP treguan se si balona ra në det pas një shpërthimi të vogël.

Presidenti amerikan Joe Biden ka qenë nën presion për të rrëzuar balonën që kur u shfaq për herë të parë në hapësirën e saj ajrore javën e kaluar.

Sipas një deklarate nga Pentagoni, të mërkurën Biden miratoi planin për të shpërthyer këtë balonë kineze të spiunazhit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?