Bie qeveria| Rutte takohet me Mbretin, bisedime për administratën e përkohshme 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri holandez Mark Rutte do të takohet me Mbretin Willem-Alexander për të diskutuar një administratë të përkohshme, një ditë pasi qeveria e qendrës së djathtë ra për mosmarrëveshjet mbi politikën e emigracionit.

Si kreu i shtetit, Mbreti Willem-Alexander pritet t’i kërkojë koalicionit të Rutte që të mbetet si një qeveri kalimtare deri në formimin e një kabineti të ri pas zgjedhjeve, të cilat do të zgjasin disa muaj.

Dorëheqja e qeverisë së koalicionit do të thotë se parlamenti me shumë gjasa do të shpërndahet dhe holandezët do të shkojnë në zgjedhjet e përgjithshme në nëntor, raportoi Reuters.

- Advertisement -

Rutte, 56 vjeç, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 2010, është tashmë kryeministri holandez më jetëgjatë.

Rute tha në një konferencë për shtyp të premten se do të dëshironte të kandidonte për një mandat të pestë, por se do të konsultohej me partinë e tij përpara se të merrte një vendim përfundimtar.

Kriza lindi pasi Partia Popullore për Liri dhe Demokraci (VVD) konservatore e Rutte-s bëri presion për të kufizuar fluksin e azilkërkuesve në Holandë.

Për të ndjekur kanalin e youtube të Euronews Albania KLIKO KËTU! 

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Blinken thotë se fokusi i ditëve të ardhshme do jetë zgjatja e armëpushimit në Gaza

Ndërsa Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken kthehet në Lindjen e Mesme, ai do të fokusohet në zgjatjen e pauzës në ofensivën e Izraelit...

Mendonin se ishte zhdukur si specie, urithi i artë zbulohet pas 80 viteve

Një urith i artë që 'noton' në rërë është gjetur në Afrikën e Jugut, më shumë se 80 vjet pasi specia u cilësua si...

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

TË FUNDIT

Blinken thotë se fokusi i ditëve të ardhshme do jetë zgjatja e armëpushimit në Gaza

Ndërsa Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken kthehet në Lindjen e Mesme, ai do të fokusohet në zgjatjen e pauzës në ofensivën e Izraelit...

Mendonin se ishte zhdukur si specie, urithi i artë zbulohet pas 80 viteve

Një urith i artë që 'noton' në rërë është gjetur në Afrikën e Jugut, më shumë se 80 vjet pasi specia u cilësua si...

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×