English

“Të gjendet dialogu”, Rutte flet nga Prishtina: Të drejtat e njeriut të rëndësishme

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte ne konferencën e përbashkët me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe atë të Luksemburgut bëri thirrje që të gjendet sa më shpejt dialogu mes Kosovës dhe Serbisë pas rritjes së tensioneve në Veri.

- Advertisement -

Ai theksoi se të drejtat e njeriut janë shumë të rëndësishme dhe duhet të respektohen nga të dyja palët.

“Agresioni i Rusisë kundër Ukrainës e ka bërë këtë më të rëndësishme se kurrë më parë. Dhe këtu stabiliteti regjional është proces tejet i rëndësishëm dhe sot i kemi shprehur brengat tona për ngritjen e tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë”, tha ai, duke shtuar se Holanda dhe Luksemburgu kërkojnë shtensionim. “Kjo është e rëndësishme jo vetëm për paqen dhe stabilitetin në rajon”, tha ai.

“Përfshirja jonë në Kosovë dhe Ballkanin Perëndimor në përgjithësi është më e afërt se kurrë mund të them”, tha ndër tjerash kryeministri holandez.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×