Bisedimet Prishtinë-Beograd, shtohet presioni ndaj Serbisë për marrëveshjen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kosova dhe sanksionet ndaj Rusisë janë sfidat kryesore për qeverinë serbe në vitin 2023, ndërkohë që presioni perëndimor ndaj po shtohet, shkruan Deutsche Welle.

Në shkrimin me titull “A do ta zgjidhë Serbia çështjen e Kosovës në vitin 2023?”, në median gjermane shkruhet se, ashtu siç ka ndodhur në të kaluarën, edhe viti 2023 është shpallur pikë kthese për zgjidhjen përfundimtare të problemit të Kosovës. Prandaj, këto pritshmëri nuk janë të reja, por ndryshe nga vitet e mëparshme, këtë herë Perëndimi vepron dhe tingëllon i vendosur për të përfunduar punën në vitin 2023.

Edhe i caktuari i Bashkimit Europian për Dialogun, Miroslav Lajçak, ka përmendur muajin mars si afat për një marrëveshje mes dy shteteve.

- Advertisement -

Por nënshkrimi i një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse me Prishtinën për normalizimin e marrëdhënieve, nuk është sfida e vetme për Aleksandar Vuçiç. Sanksionet kundër Rusisë janë tema tjetër e madhe që pritet të zgjidhet në vitin 2023. Opinioni serb është i vendosur kundër vendimeve të tilla, dhe tani për tani kjo është ndoshta e vetmja arsye që i pengon autoritetet serbe t’i bashkohen sanksioneve, shkruan Deutsche Welle.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euroneës Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...

“Basha të na bashkohet”, Duka: Çdo aksion opozitar është pozitiv

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka tha në një intervistë për Euronews Albania se për të çdo aksion opozitar është pozitiv. Ai tha se...

TË FUNDIT

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euroneës Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...

“Basha të na bashkohet”, Duka: Çdo aksion opozitar është pozitiv

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka tha në një intervistë për Euronews Albania se për të çdo aksion opozitar është pozitiv. Ai tha se...

Shefi siçilian i mafias Messina Denaro, në “komë të pakthyeshme”

Shefi sicilian i mafias, Matteo Messina Denaro, i arrestuar pas tri dekadash arratie, është në gjendje kome në spital dhe nuk mund të ushqehet...

Norvegjia arreston ish-komandantin e Wagnerit, tentoi të kthehej në Rusi

Policia në Norvegji e ka arrestuar ish-komandantin e grupit mercenar Wagner, nën dyshimet se ai ka tentuar ta kalojë ilegalisht kufirin për t’u kthyer...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×