English

‘Bonusi i pamjaftueshëm’, 61-vjeçari i verbër tregon vështirësitë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

61-vjeçari Aliko Aliko është një nga përfituesit e paketës së rezistencës sociale, prej 3 mijë lekësh të reja të propozuar nga kryeministri Edi Rama.

Ai e humbi shikimin në moshën 20-vjeçare dhe prej vitesh ka hasur sfida të përditshme. Nga ana tjetër rritja e çmimeve ia ka bërë më të vështirë jetesën.

“Gjërat më jetike arrin t’i marrin. Nuk po e marrin djathin nga ai i miri. Nuk do marrim mish viçi, do marrim mish dele, mish dhie. Do ulin shpenzimet”, tha ai.

- Advertisement -

Për shumen prej 3 mijë lekësh, ai na tregon se është e pamjaftueshme ndonëse prej kohesh bën një jetesë me kushte minimale në një banesë sociale.

“Të mjaftueshme nuk janë, me një 50 mijë lekësh në muajsh që ne ndiheshim të paprekur nga rritja e çmimeve”, u shpreh ai.

I moshuari tregon se kjo shumë është e pakët sidomos për ata që janë familjarë.

Ndër të tjera na tregon se çdo shpenzim ai e ka përqendruar tek ushqimi. “Me 400 mijë lekë në muaj ia dilnim, por tani me rritjen është vështirë. Me të keq”, tha i moshuari.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×