Borrell në Shkup: Lufta në Ukrainë, kërcënim për rajonin e Ballkanit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lufta barbare që po bën presidenti rus Vladimir Putin ndaj popullit të Ukrainës, e cenon stabilitetin, sigurinë dhe ekonominë e gjithë kontinentit evropian. Kështu tha përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme Josep Borell sot nga Shkupi, në kuadër të vizitës së tij të parë në Maqedoninë e Veriut. Ai paralajmëroi një tjetër pako sanksionesh kundër Rusisë.

“Kemi gati pakon e 4 të sanksioneve e cila do të miratohet në Këshillin e Ministrave të Jashtëm. Masat do të ndalojnë qasjen e Rusisë në treg, pjesëmarrjen në institucione ndërkombëtare, kriptovalutat, eksportin e mallrave luksoze dhe do të synojë sektorin e çelikut dhe atë energjetik”, deklaroi Borrell.

Sa i përket zgjerimit, zyrtari i Brukselit u shpreh se zgjidhja e kontestit me Bullgarinë do ti hapte rrugë anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE.

- Advertisement -

“Do të bëjmë gjithçka për të hapur bisedimet. Shpresoj çështja me Bullgarinë të marrë zgjidhje. Çelja e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë janë prioritet i lartë për BE-në”, u shpreh Borrell.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski nënvizoi edhe një herë se sidomos pas ndodhive në Ukrainë, është e rëndësishme që rajoni të tejkalojë status quo-në në planin e eurointegrimeve. 

“Vendet e Ballkanit Perëndimor janë të lidhura ngushtë dhe bllokimi i negociatave krijon pasoja për të gjithë rajonin. Duhet një proces integrimi i intensifikuar. Maqedonisë së Veriut i duhet perspektivë e qartë evropiane. Integrimi i shpejtë i Maqedonisë së Veriut dhe rajonit në BE do të sigurojë stabilitet në Evropë”, tha Kovaçevski.

Gjatë vizitës së tij, diplomati evropian u takua edhe presidentin Stevo Pendarovski, Ministrin e Jashtëm Bujar Osmani, Ministren e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska, kryeparlamentarin Talat Xhaferi dhe përfaqësues të partive politike. Mini turi i tij ballkanik vazhdon të martën në Tiranë dhe të mërkurën në Sarajevë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

TË FUNDIT

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×