English

Borrell takohet veçmas me Kurtin dhe Vuçiç në Mynih, mesazhi që përcjell

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shefi i diplomacisë europiane, Josep Borrell, është takuar në konferencën e Sigurisë në Mynih me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

- Advertisement -

Përmes një postimi në rrjetin social X, Borrell ka ndarë pamjet nga takimet veçmas me të dy liderët.

Borrell thekson se stabiliteti dhe paqja në rajonin e Ballkanit mund të arrihet vetëm përmes normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Borrell shton se rruga e vetme që duhet të ndjekin Prishtina dhe Beogradi është dialogu i lehtësuar nga BE-ja.

“U takova veçmas në margjinat e Konferencës së Mynihut me presidentin Vuçiç dhe kryeministrin Albin Kurti. Stabiliteti i qëndrueshëm dhe paqja në rajon mund të arrihet vetëm përmes normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Rruga drejt kësaj çon përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja”, shkruan Borrell në “X”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?