Britani: Personat me pasaporta të arta janë të lidhur me paratë e pista

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria britanike tha sot se një numër i vogël i njerëzve që kanë marrë të ashtuquajturat “pasaporta të arta” për investitorët e pasur, kanë ndërtuar pasurinë e tyre përmes korrupsionit apo aktiviteteve të tjera të paligjshme financiare.

Vitin e kaluar, për shkak të krizës në Ukrainë dhe shqetësimeve për hyrjen e parave të paligjshme ruse, qeveria anuloi vizat që lejonin investitorët që investonin të paktën dy milionë paund të qëndronin në vend.

Qeveria autorizoi fillimisht rishikimin në vitin 2018 pas helmimit të ish-agjentit rus Sergei Skripal në Britani.

- Advertisement -

“Një shqyrtim i rasteve identifikoi një numër të vogël individësh të lidhur me viza investitore, të cilët dyshohet se kanë fituar pasuri nëpërmjet korrupsionit ose aktiviteteve të tjera të paligjshme financiare, përfshirë krimin e organizuar”, tha në një deklaratë me shkrim ministrja e Brendshme Suela Braverman.

Nga oligarkët rusë dhe baronët e naftës të Lindjes së Mesme te sipërmarrësit e rinj kinezë, investitorët e pasur janë dyndur në Londër gjatë dy dekadave të fundit, duke lejuar dhjetëra miliarda paund investime të rrjedhin dhe duke ndihmuar Londrën të ruajë pozicionin e saj si një nga kryeqytetet më të mëdha financiare në botë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

E rëndë! Plagoset me thikë një 33-vjeçar në Novoselë të Vlorës (emri)

Një 33-vjeçar është plagosur në Novoselë të Vlorës. Albano Mecorrapaj 33 vjec, është shoqëruar për në spitalin e Vlorës ku është futur menjëherë në...

Plagosi efektivin e policisë/ Klered Bozhanaj del para gjykatës

Ka nisur seanca për Klered Bozhanajn, 42-vjeçarin që plagosi efektivin e policisë Edlir Alleshi. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur në “Kinostudio”, në rrugën “Hysen...

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...

TË FUNDIT

E rëndë! Plagoset me thikë një 33-vjeçar në Novoselë të Vlorës (emri)

Një 33-vjeçar është plagosur në Novoselë të Vlorës. Albano Mecorrapaj 33 vjec, është shoqëruar për në spitalin e Vlorës ku është futur menjëherë në...

Plagosi efektivin e policisë/ Klered Bozhanaj del para gjykatës

Ka nisur seanca për Klered Bozhanajn, 42-vjeçarin që plagosi efektivin e policisë Edlir Alleshi. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur në “Kinostudio”, në rrugën “Hysen...

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...

The end| Grabitën mallra me vlerë mbi 700 mijë lekë, arrestohen dy të rinjtë

Dy të rinj janë arrestuar për grabitjen me dhunë të disa ditëve më parë të një personi. Ata morën dy pako me këpucë dhe...

Transportonin emigrantë të paligjshëm nga India, përfundojnë në pranga dy persona

Dy persona të cilët transportonin emigrantë të paligjshëm nga India kundrejt pagesave janë arrestuar këtë të shtunë nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Malësi...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×