Britania përgatit aktakuzë për 5 të dyshuar për spiunim për Rusinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prokuroria në Britaninë e Madhe do të ngrejë aktakuzë ndaj pesë personave të cilët dyshohet se kanë spiunuar për Rusinë, njoftoi BBC të enjten.

Orlin Roussev, Bizer Dzhambazov, Katrin Ivanova, Ivan Stoyanov, dhe Vanya Gaberova do të dalin para gjykatës të martën e ardhshme.

Pesë shtetasit bullgarë akuzohen për konspiracion për të mbledhur informacione të cilat do të ishin të dobishme për armikun nga gushti 2020 deri në shkurt 2023.

- Advertisement -

Ky grup akuzohet, po ashtu, se ka kryer operacione të vëzhgimit edhe në Mal të Zi, të cilat përfshinin krijimin e kartelave të rreme të identifikimit për gazetarë, përfshirë një në imazh të Ivanovës.

Ky rast u hetua nga Policia Metropolitane.

Të pandehurit dyshohet se kanë punuar në një celulë spiunimi për shërbimet sekrete të Rusisë dhe puna e tyre përfshinte përcjelljen dhe vëzhgimin e caqeve.

Ata akuzohen se kanë punuar në operacione aktive në Britani të Madhe dhe në Evropë, si dhe për grumbullimin dhe dorëzimin e informacioneve te shteti rus.

Roussev, 45 vjeç, dyshohet se i ka udhëhequr operacione nga Britani e Madhe dhe se ka vepruar si urë lidhëse për ata që i kanë marrë informacionet e inteligjencës.

Hetuesit të cilët i bastisën pronat e tre të pandehurve në Londër dhe Norfolk, Roussev, Zdhambazov dhe Ivanova, gjetën pasaporta të rreme dhe dokumente zyrtare të identitetit për Britaninë e Madhe, Bullgarinë, Francën, Italinë, Spanjën, Kroacinë, Sllovakinë, Greqinë dhe Republikën e Çekisë.

Disa prej dokumenteve përmbanin fotografi të Roussev dhe Dzhambazov. Dyshohet se Roussev i ka bërë vetë falsifikimet.

Roussev, Dzhambasov dhe Ivanova kanë jetuar në Britani të Madhe për shumë vite, ku kanë punuar punë të ndryshme duke jetuar në pronave të ndryshme periferike.

Roussev ka histori biznesi me Rusinë. Ai u zhvendos në Britani të Madhe më 2009 dhe punoi për tri vjet si teknik në shërbimet financiare.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×