Teknologjia në shkolla, nxënësit: Kemi mësuar të ndërtojmë figura të ndryshme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nxënësit nga klasa e parë, prej dy vitesh orën e teknologjisë dhe informacionit, po e zhvillojnë në laboratorët Smart.

Përmes lojërave fëmijët, mësojnë si të përdorin kompjuterin dhe funksionet e tij, konceptet dhe gjuhët e programimit.

 “Nxënës në shkollën “Hasan Vogli”, në klasë kam mësuar si të loz, si të vizatoj, si të bëj enter, pjesët e kompjuterit. Codemonkey është lojra që vendos dru dhe nga druri ikën në një nivel tjetër”,-tha Leo Gjonaj.

- Advertisement -

Leo dhe Siara janë në klasë të dytë. Në këtë fillim viti shkollor, ata po testojnë njohuritë e marra në klasën e parë.

“Nxënëse në shkollën “Hasan Vogli”– një shtëpi, duke përdorur katrorët dhe trekëndëshat për të bërë çati dhe pjesë të tjera të shtëpisë. që të shkruaj si të punoj. do na tregosh pak si mund të ndryshim ne çatinë? Shkojmë tek ngjyrat e zgjedhin dhe e vendosim tek çatia”,-tha Siara Salihaj.

Lënda e TIK u vendos të jepej që në klasë të parë prej dy vitesh tashmë. Platforma e përzgjedhur është “CodeMonkey”, në thelb të të cilës është të mësuarit përmes lojës. Mësuesit thonë së kjo mënyrë e re të mësuarit, ka rezultuar e sukseshme, pasi fëmijët kanë shtuar aftësitë tyre kompjuterike.

Fëmijët janë bërë më të socializuar me njëri tjetrin, sepse punojnë 2 fëmijë një kompjuter, nqs gabojnë i kthehen përsëri lojës për të marrë tre yjet e secilit nivel. tek librat kemi fletore pune, që dmth nxënësit veprojmë përmes vizatimeve ose veprimeve të ndryshme. Ka patur një pritshmëri shumë të mirë, sepse prindërit janë njohur dhe në shtëpi kanë pasur akses përmes ID të fëmijës, për të parë punimet e fëmijëve”,-tha Skerdjana Dollani, mësuese e TIK-ut.

Laburatorët Smart, kanë për qëllim përgatitjen e nxënësve drejt një tregu pune në shërbimet e IT, por dhe të punësimeve online, si një ndër fushat ku e ardhmja është premtuese.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Basha uron Ditën e Rinisë nga Senati Amerikan: Shqipëria do të bëhet!

Kryedemokrati Lulzim Basha ka uruar ditën e rinisë përmes një videomesazhi nga Senati Amerikan, teksa ndodhet në SHBA në një vizitë zyrtare. Në fjalën e...

Nga 21 janari te puna e SPAK, mesazhet e Ramës për drejtësinë e re në Kongresin e PS

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në Drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

Barometri: Socialistët shohin më pak korrupsion se të tjerët në vendin tonë!

Në mes të të gjithë të pyeturve nga Barometri në Euronews Albania, për perceptimin e lartë të korrupsionin në vend, ata që dallojnë në...

TË FUNDIT

Basha uron Ditën e Rinisë nga Senati Amerikan: Shqipëria do të bëhet!

Kryedemokrati Lulzim Basha ka uruar ditën e rinisë përmes një videomesazhi nga Senati Amerikan, teksa ndodhet në SHBA në një vizitë zyrtare. Në fjalën e...

Nga 21 janari te puna e SPAK, mesazhet e Ramës për drejtësinë e re në Kongresin e PS

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në Drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

Barometri: Socialistët shohin më pak korrupsion se të tjerët në vendin tonë!

Në mes të të gjithë të pyeturve nga Barometri në Euronews Albania, për perceptimin e lartë të korrupsionin në vend, ata që dallojnë në...

Të rinjtë perceptojnë më pak korrupsion në vend!

Në analizën e të dhënave të fundit mbi perceptimin e korrupsionit në vendin tonë, rezulton se të rinjtë janë grupmosha që perceptojnë më pak...

Korrupsioni në Shqipëri në nivele maksimale, ja çfarë thonë qytetarët

Barometri në Euronews Albania pasi mati besimin e qytetarëve për SPAK dhe institucioneve të reja të drejtësisë, të cilat rezultuan në nivelet më maksimale,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×