Shërbimi dentar privat në Shqipëri, i lirë për të huajt i shtrenjtë për shqiptarët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shërbimi stomatologjik privat në Shqipëri është i lirë për të huajt, por i shtrenjtë për shqiptarët. Në një intervistë për Euronews Albania, pedagogia e Stomatologjisë Belisa Pilafi Kaleci , shprehet se shërbimi dentar ka kosto të cilat variojnë nga materiali, vendndodhja e klinikës dhe mjeku.

“Sa i përket kostos së shërbimeve zhvillimi që ka marrë kohët e fundit turizmi dentar na tregon që shifrat janë relativisht të ulëta me vendet e rajonit. Kur mendojmë familjet me të ardhura mesatare shqiptare, është shërbim relativisht i kushtueshëm. Nëse i referohemi tregut për një mbushje të thjeshtë çmimet variojnë nga 2500 lekë në 3000 lekë”,-tha Belisa Pilafi Kaleci

Por pedagogia sqaron se shërbimi dentar privat apo publik është zgjedhje, por ajo çfarë duhet të bëjnë qytetarët është parandalimi.

- Advertisement -

“Pjesa më e madhe e sëmundjeve që prekin kavitetin oral, ose gojën, ose shëndetin oral dhëmbët, janë lehtësisht të parandalueshme me masa të thjeshta dhe sipas shifrave që publikon OBSH-ja, popullata shqiptare është në gjendje që të marrë kitin bazë për mirëmbajtjen e shëndetit oral”,-tha Belisa Pilafi Kaleci.

Problem më i madh i shëndetit oral në Shqipëri është dëmtimi i dhëmbëve që në fëmijëri.

Raporti global i publikuar nga organizata Botërore e Shëndetësisë në vitin 2022, bën me dije se 50% e popullatës ka problem me shëndetin oral.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×