Britania thotë se Kina ka mbyllur stacionet jozyrtare policore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Sigurisë së Britanisë, Tom Tugendhat, tha më 6 qershor se Kina ka mbyllur “stacionet e shërbimeve policore” që mbarë Mbretërinë e Bashkuar dhe se hetimi i kryer nuk ka zbuluar ndonjë aktivitet joligjor të kryer nga shteti kinez në këto stacione.

Britania më herët kishte deklaruar se raportimet për stacione të padeklaruara policore në këtë shtet ishin “thellësisht shqetësuese” dhe se çdo veprim kërcënues ndaj shtetasve të huaj në tokën britanike, të kryer nga Kina apo ndonjë shtet tjetër, është i papranueshëm.

Kina ka mohuar se operon stacione të tilla dhe përmes ambasadës së saj në Londër ka lëshuar një deklaratë duke kundërshtuar deklaratat e Tugendhat. Kina tha se akuzat se drejton stacione policore në Mbretërinë e Bashkuar janë “gënjeshtra të pastra politike”.

- Advertisement -

Policia britanike ka hetuar pretendimet e bëra nga organizata joqeveritare për të drejtat e njeriut, Safeguard Defenders, se stacione të tilla policore po funksiononin në tri lokacione në Britani, tha Tugendhat në një deklaratë të shkruar dërguar Parlamentit.

“Mund të konfirmoj se deri sot ata nuk kanë identifikuar ndonjë të dhënë për veprime joligjore në emër të shtetit kinez në këto tri lokacione”, tha ai.

Qeveria kineze më herët ka thënë se ka qendra jashtë Kinës që drejtohen nga vullnetarët lokalë dhe se aty nuk ka zyrtarë policorë kinezë. Këto qendra, sipas Pekinit, ndihmojnë qytetarët kinezë që të nxjerrin dokumente të reja dhe ofrojnë shërbime të tjera për ta.

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×