Britania trefishon gjobat për bizneset që mbështesin emigrantët e paligjshëm

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Britania e Madhe do të trefishojë gjoba për bizneset që mbështesin e emigranët e paligjshëm. Sipas zyrtarëve britanike, gjobat do të jenë deri në 60 mijë paund.

Gjobat për bizneset dhe pronarët që me vetëdije mbështesin emigrantët e paligjshëm do  të trefishohen, janë këto  rregullat të reja të shpallura nga qeveria britanike.

Firmat që zbulohet se kanë punësuar në mënyrë të përsëritur emigrantë të paligjshëm mund të përballen me gjoba deri në 60,000 paund për shkelje.  Zyra e Brendshme argumenton se “puna e paligjshme dhe marrja me qira janë faktorë të rëndësishëm tërheqës” për migrimin e paligjshëm.

- Advertisement -

Ministri britanik i Emigracionit tha se masa do të ndihmonte në parandalimin e kalimeve të rrezikshme përmes  varkave të vogla. Sipas masave të reja, të cilat hyjnë në fuqi në fillim të vitit 2024, bizneset do të shohin që dënimi civil për punësimin e emigrantëve të paligjshëm të rritet nga 15,000 £ për shkeljen e parë në 45,000 £.  Për shkelësit e përsëritur gjoba do të trefishohet.

 Kryeministri Rishi Sunak e ka përcaktuar ndalimin e emigrantëve ilegalë si një nga 5 prioritetet e qeverisjes së tij.

Në vitin 2022 Mbretëria e Bashkuar kishte numrin e pestë më të madh të kërkesave për azil në Evropë, pas Gjermanisë, Francës, Spanjës dhe Austrisë. Kujtojmë se rreth 80% e emigrantëve që mbërrijnë në mënyrë ilegale në Britaninë e madhe, vijnë nga Shqipëria.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

TË FUNDIT

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

Paralajmërimi i politikanit serb: Vuçiç po përgatit një sulm tjetër si në Banjskë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatit një...

“Radoiçiç i lirë”, Sanduloviç: E pabesueshme që SHBA e BE heshtin përballë Vuçiç

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” më gazetarin Franko Egro se është e pabesueshme që Shtetet e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×