English

Cameron takohet me presidentin e Izraelit: Bota të punojë kundër kërcënimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së madhe, Lord Cameron, ka takuar presidentin e Izraelit dhe ministrin e Jashtëm gjerman në Izrael.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, Cameron doli nga takimi duke u thënë gazetarëve se ishte e qartë se Izraeli kishte vendosur të vepronte në përgjigje të sulmit të Iranit, pavarësisht thirrjeve të Mbretërisë së Bashkuar për përmbajtje.

Nga ana e tij, presidenti Isaac Herzog falënderoi Mbretërinë e Bashkuar dhe Gjermaninë për “qëndrimin e tyre të fortë përkrah Izraelit përballë sulmit të dënueshëm”.

“E gjithë bota duhet të punojë me vendosmëri dhe sfidë kundër kërcënimit të paraqitur nga regjimi iranian, i cili po kërkon të minojë stabilitetin e të gjithë rajonit”, tha Herzog.

Irani lëshoi ​​më shumë se 300 raketa dhe drone në Izrael pas një sulmi vdekjeprurës të dyshuar izraelit në konsullatën iraniane në Siri.

“Izraeli është i paekuivok në angazhimin e tij për të mbrojtur popullin e tij,” tha presidenti.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?