Çatitë me pllaka guri, rikthehen elementët karakteristikë në shtëpitë gjirokastrite

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çatitë karakteristike me pllaka guri janë ndër elementët simbolikë të qytetit të Gjirokastrës. Së fundi vihet re një rritje e interesimit, kryesisht nga bizneset turistike, për mbulimin e godinave muzeale me këtë lloj çatie karakteristike.

I njohur si qyteti i gurtë, Gjirokastra, ka veçanti mbulimin e shtëpive dhe komplekseve muzeale me çati me pllaka guri. Sensibilizimi për mbrojtjen e vlerave karakteristike si dhe zhvillimi i turizmit po rikthejnë traditën e ndërtimit të çative të gurta.

Shahin Kotroçi, i cili prej 30 vitesh punon si gurgdhendës shprehet se ka një rritje të interesimit për çatitë me pllaka guri, të cilat i japin hijeshi edhe ndërtimeve të reja.

- Advertisement -

“Është shumë emocion dhe unë e kam pasion të madh këtë. Unë punën e kam të shenjtë dhe tradita e Gjirokastrës kështu është e vërtetë, që të jetë me ndërtimin e gurit, drurit dhe hekurit”, thotë Shahin Kotroçi, mjeshtër gurgdhendës.

Për mjeshtrit gurskalitës, ndërtimi i çative karakteristike kërkon durim dhe profesionalizëm megjithatë të rinjtë nuk duhet ta lënë të harrohet këtë zanat të traditës gjirokastrite.

“Ka punë. Ai që është zanatçi e ka një çikë më të thjeshtë, më të lehtë. Ka ustallarë këtu plot, që kanë ngelur, tani një çikë të moshuar e kam fjalën që kanë ngelur edhe e kanë një çikë më të lehtë ata. Ndërsa të rinjtë, ka të rinj që e kanë shumë qejf dhe afrohen pranë nesh por them se me kalimin e kohës do rritet kjo punë e ustait të çative”, shprehet Kotroçi.

Arkitektura e veçantë dhe tradita ndërtimore e qytetit të Gjirokastrës janë vlera që tërheqin interesimin në rritje të turistëve vendas dhe të huaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Analisti i njohur serb Ivan Vejvoda: Ja zgjidhja e krizës Kosovë-Serbi…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se ka ardhur momenti që...

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

TË FUNDIT

Analisti i njohur serb Ivan Vejvoda: Ja zgjidhja e krizës Kosovë-Serbi…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se ka ardhur momenti që...

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

Draft-statuti i Ramës për asociacionin, vjen reagimi zyrtar nga qeveria e Kosovës

Zyra shtypit e kryeministri Albin Kurti ka reaguar lidhur me draft-statutin e kryeministrit Edi Rama për asociacionin. Në përgjigje të interesimit të gazetarit të Euronews...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×