Çelet ekspozita në Gjirokastër për 115 vjetorin e shkollës ‘liria’

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekspozita arkivore “Gërmat tona janë të arta” u çel në qytetin e Gjirokastrës, në kuadër të 7 Marsit dhe 115 vjetorit të hapjes së shkollës së parë shqipe “Liria” në qytetin e gurtë.

Studiuesi Niko Kotherja ishte kuratori i kësaj ekspozite.

“Pavarësisht se kjo datë ka të bëjë drejtpërsëdrejti me shkollën e parë shqipe të Korçës duhet mos harruar në këtë kuadër edhe kontributin e jashtëzakonshëm që kanë dhënë dhe figura të tjera të rëndësishme të Rilindjes Kombëtare Shqiptare të cilët dhe kanë rënë dëshmorë të shkollës dhe gjuhës shqipe. Ashtu sikundër është Pandeli Sotiri, i cili është drejtori i parë i i Mësonjëtores së Korçës, ai vinte nga zona e Gjirokastrës “- theksoi ai.

- Advertisement -

Në këtë ekspozitë u pasqyruan material origjinale të teksteve të para mësimore, revista të botuara jashtë vendit nga rilindasit, si dhe fotografi të veprimtarëve të shquar gjirokastritë të lëvizjes për gjuhën dhe shkollën kombëtare

Ekspozita tërhoqi vëmendjen e shumë studiuesve dhe intelektualëve të qytetit. Pjesëmarrës ishin dhe nxënësit e shkollave.

“Këto janë ekspozita për të cilat ka nevojë Gjirokastra për të mësuar historinë, e cila ka qenë histori e lavdishme e njerëzve të thjeshtë, të cilët bënë që të hedhin themelet e shtetit shqiptar. Një matarial arkivor shumë i pasur, i cili na njeh me përpjekjet titanike të rilindasve të trevës së Gjirokastrës për formëzimin e gjuhës shqipe duke marrë pjesë me intelektualët më të mirë të saj”- tha Vaso Polo, specialist i trashëgimisë kulturore.

Në kuadër të Javës së Arsimit në Gjirokastër po organizohen një sërë aktivitetesh si vlerësim për kontributin dhe punën në vite të mësuesve gjirokastritë për arsimimin dhe edukimin e brezave të rinj.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

Lejoi daljen jashtë shtetit të personit në kërkim, arrestohet polici në Durrës

Një oficer policie 23-vjeçar me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë në Portin e Durrësi, është ndaluar këtë të shtunë nga Agjencia e Mbikëqyrjes...

Zbulohet varreza e lashtë gjatë punimeve në tubacionin e gazit në Peru

Punëtorët peruan zbuluan tetë varre që besohet të jenë rreth 1000 vjet të vjetra, ndërsa po vendosnin një tubacion gazi në kryeqytetin Lima, thanë...

TË FUNDIT

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

Lejoi daljen jashtë shtetit të personit në kërkim, arrestohet polici në Durrës

Një oficer policie 23-vjeçar me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë në Portin e Durrësi, është ndaluar këtë të shtunë nga Agjencia e Mbikëqyrjes...

Zbulohet varreza e lashtë gjatë punimeve në tubacionin e gazit në Peru

Punëtorët peruan zbuluan tetë varre që besohet të jenë rreth 1000 vjet të vjetra, ndërsa po vendosnin një tubacion gazi në kryeqytetin Lima, thanë...

Spanja heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të dëshmojë...

Përplasjet mes tifozëve shqiptarë dhe polak, vendimi i Komisionit të Disiplinës

Në përballjen e 10 shtatorit në “Air Albania” tifozeria shqiptare dhe ajo polake patën përplasje. U desh ndërhyrja e policisë dhe një kordon i...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×