“Çështja McGonigal do çohet deri në fund nga SHBA-të”- Fuga analizon situatën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Akademiku, Artan Fuga, analizoi në një intervistë për Euronews Albania, procesin e reformës në drejtësi, si dhe hetimin e çështjes McGonigal nga drejtësia amerikane.

Fuga tha se SHBA-të do t’i shkojnë deri në fund çështjes së ish-zyrtarit të FBI-së dhe do të zbardhin atë çfarë ka ndodhur.

Për sa i përket drejtësisë shqiptare ai tha se nga pikëpamja e rezultateve ende nuk ngjallet besim.

- Advertisement -

“Unë nuk jam në gjendje të them që drejtësia po lëviz shpejt pasi në Gjykatën e Apelit janë pa fund. Edhe në Shkallën e Parë kanë një ngadalësi të jashtëzakonshme. Mos të harrojmë që procesi i vetingut ka marrë një vonesë shumë të madhe.

Ndërkohë ajo që shoh unë është që ka thirrje në SPAK, por të tilla ka pasur gjithmonë. Unë do të doja të shikoja procesin e mbyllur me fajësi apo pafajësi, ose të dilnin përpara gjykatës.

Nga pikëpamja e rezultateve ne akoma jemi në një situatë që të ngjallë besim akoma jo.

Besoj shumë që drejtësia amerikane do ta çojë deri në fund hetimin e kësaj çështjeje pasi nuk ka asnjë pengesë për të. Ndërkohë ajo që unë shoh është një lloj heshtje e përfaqësuesve të SHBA-ve në Tiranë në raport me ngjarjet e aktualiteteit dhe kjo sigurisht ka krijuar një lloj boshëllëku në këto dy javët e fundit, por nuk mendnoj se kjo do të jetë afatgjatë. Unë mendoj se Shqipëria në NATO dhe BE nuk mund të bëjë pa mbështetjen e SHBA-ve. Dhe nuk besoj se do të kishte politikanë në Shqipëri që do të kërkonte ta thyente këtë gjë”, tha Fuga.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Plagosi efektivin e policisë/ Klered Bozhanaj del para gjykatës

Ka nisur seanca për Klered Bozhanajn, 42-vjeçarin që plagosi efektivin e policisë Edlir Alleshi. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur në “Kinostudio”, në rrugën “Hysen...

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...

The end| Grabitën mallra me vlerë mbi 700 mijë lekë, arrestohen dy të rinjtë

Dy të rinj janë arrestuar për grabitjen me dhunë të disa ditëve më parë të një personi. Ata morën dy pako me këpucë dhe...

TË FUNDIT

Plagosi efektivin e policisë/ Klered Bozhanaj del para gjykatës

Ka nisur seanca për Klered Bozhanajn, 42-vjeçarin që plagosi efektivin e policisë Edlir Alleshi. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur në “Kinostudio”, në rrugën “Hysen...

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...

The end| Grabitën mallra me vlerë mbi 700 mijë lekë, arrestohen dy të rinjtë

Dy të rinj janë arrestuar për grabitjen me dhunë të disa ditëve më parë të një personi. Ata morën dy pako me këpucë dhe...

Transportonin emigrantë të paligjshëm nga India, përfundojnë në pranga dy persona

Dy persona të cilët transportonin emigrantë të paligjshëm nga India kundrejt pagesave janë arrestuar këtë të shtunë nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Malësi...

SHBA do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë

Presidenti amerikan, Joe Biden, planifikon të dërgojë në Ukrainë raketa me rreze të gjatë, për t’i ndihmuar Kievit në kundërofensivën kundër ushtrisë ruse, kanë...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×