Çfarë mendojnë shqiptarët për ‘Open Balkan’?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Thuajse dy në tre shqiptarë mendojnë se nisma ‘Open Balkan’ është në interes të Shqipërisë.

Gjetjet e ‘Barometrit’ të Euronews Albania tregojnë se shqiptarët e Shqipërisë kanë përgjithësisht mendim pozitiv për nismën e Ballkanit të Hapur.

44% e shqiptarëve mendojnë se ‘Open Balkan’ e përshpejton integrimin europian të rajonit.

- Advertisement -

Më shumë se gjysma (54%) besojnë se kjo nismë do rrisë volumin e turistëve nga rajoni që vizitojnë Shqipërinë, duke ndihmuar ekonominë e vendit.

Një nga tezat e diskutuara gjerësisht në publik është që nisma për ‘Open Balkan’ është e nxitur nga miliarderi George Soros. Kjo nuk ka gjetur shumë mbështetje mes shqiptarëve.

Pjesa më e madhe e tyre nuk e dinë (36%) nëse Soros ka lidhje me nismën apo jo. Thuajse një në tre shqiptarë (31%) e refuzojnë këtë tezë dhe vetëm 17% e të anketuarve janë dakord.

Gjetjet janë të Barometrit në Euronews Albania, realizuar në 20-30 nëntor 2021, kryer nga MRB dhe Data Centrum në nivel kombëtar, me 1000 intervista ballë për ballë.

LEXONI GJITHASHTU:

 2 COMMENTS

  1. Nuk jemi kundra levizjes se lire,por do kishte vlere nese Serbia do e kishte njohur Kosoven.
    Ne kete rast ne duhej te ishim ne krah te Kosoves,jo ta linim vetem.
    Si perfundim mendoj se eshte veprim i gabuar,dhe dukemi te dobet si shtet per te qene ne krah te Kosoves.😕🇦🇱🇽🇰

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

TË FUNDIT

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×